موردی برای نمایش وجود ندارد.
تازه‌های دیوار من
برای مشاهده آخرین مطالب دیوار خود، باید وارد سامانه شوید.

Loading

راهنمای نرم افزار

این صفحه، راهنمای نرم افزار وب هم افزا برای عموم کاربران است. در این راهنما ابتدا معماری هم افزا به اختصار معرفی شده و سپس روش های ناوبری و ابزارها توضیح داده می شود. در ادامه میزکار، صفحات کاربری (افراد، گروه ها و کانال ها) و درگاه پرس و جو معرفی شده اند؛ در ادامه امکانات شخصی سازی، نحوه ورود و عضویت و دسترسی های کاربران بیان شده است.

 • با کلیک روی آیکن نمای اسلاید (که زیر عنوان صفحه قرار دارد)، اسلایدهای این صفحه نمایش داده می شوند.
 • علاوه بر راهنمای نرم افزار، خوب است سایر راهنما را نیز مرور کنید. پیوند همه راهنماها در درگاه راهنما قرار دارند.
 • به جای مطالعه متن کامل راهنماها، می توانید از امکان «راهنمای اینجا» استفاده کنید؛ در هر جایی که باشید با کلیک کردن روی آیکن راهنمای اینجا (که در گوشه چپ و بالای همه صفحات و پنجره ها قرار دارد) راهنمای همان جا نمایش داده خواهد شد.

معماری نرم افزار

نرم افزار، یکی از زیرساخت های سامانه هم افزا است. افراد، گروه ها، مقاله ها، نشریه ها، کتاب ها، پروژه ها، فرایندها و ... هر کدام یک موضوع محسوب می شوند؛ محتوای موضوعات در نرم افزار به صورت صفحه، پست و متغیر نمایش داده می شوند.

شما هم یک صفحه دارید، با عضویت در این سامانه یک صفحه کاربری برای شما ایجاد می شود؛ از طریق صفحه کاربری می توانید خود را معرفی کرده و فعالیت هایتان را مدیریت کنید.

چیدمان صفحه

هر صفحه شامل یک بخش اصلی و 8 بخش جانبی است.

بخش های جانبی عبارت اند از:

 1. نوار ناوبری: نوار ناوبری در بالای همه صفحات قرار دارد. این نوار حاوی «پیوند صفحات مهم»، «آیکن های ستون ناوبری شامل جستجوی واژه ها، کلیدواژه ها، درگاه ها و چوب های الف»، تصویر و نام کاربر و پیوند های دیوار، میزکار و سبد خرید کاربر است.
 2. نوار عنوان: در زیر نوار ناوبری، عنوان صفحه و آیکن ابزارهای پرکاربرد قرار دارند. در سمت چپ نوار عنوان، آیکن راهنمای اینجا قرار دارد که با کلیک بر روی آن راهنمای مرتبط با صفحه نمایش داده می شود.
 3. ستون ناوبری: با کلیک کردن روی آیکن های «جستجوی واژه ها، کلیدواژه ها، درگاه ها و چوب های الف» در نوار ناوبری، ستون ناوبری در سمت چپ صفحه باز می شود.
 4. زبانه ها: زبانه ها در سمت راست صفحه قرار دارند. تعداد زبانه ها بستگی به نوع موضوع دارد.
 5. فهرست ها: بین زبانه ها و بخش اصلی صفحه، جعبه های فهرست شامل فهرست عناوین، تازه های دیوار من، آخرین بحث های صفحه و ... قرار دارند.
 6. کلیدواژه ها: در پایین صفحه، کلیدواژه های آن درج می شود.
 7. فایل های پیوست: اگر فایلی به صفحه پیوست شده باشد، در پایین صفحه نشان داده می شود و با کلیک کردن بر روی آن ها بارگیری خواهند شد.
 8. دریچه ناوبری: اگر یک صفحه با صفحات دیگری ارتباط داشته باشد، پیوند صفحات مرتبط در دریچه ناوبری (که در پایین صفحه قرار دارد) درج می شوند.

با کلیک کردن روی آیکن «منو» (در سمت چپ نوار عنوان) نوار ابزارها باز می شود. همچنین با انتخاب قسمتی از متن صفحه (با درگ کردن؛ کلیک چپ روی ماوس و حرکت روی متن نظر) منوی «ابزارهای درون متن» باز می شود.

مثال: برای هر کتاب، یک صفحه ایجاد می شود که زبانه های «درباره، متن، بحث و میز کار» است. در زبانه درباره، تصویر جلد و مشخصه هایی مانند نویسنده و ناشر درج می شود. اطلاعاتی مانند فهرست کتاب را نیز در این زبانه درج می شود.

مثال: صفحه کاربری دارای زبانه هایی مانند درباره، مطالب، گزیده ها، دیوار و میز کار است. در حالی که صفحه یک قانون، دارای زبانه های متن، بحث و میز کار است.

زبانه های بحث و میزکار

همه صفحات دارای زبانه «میزکار» بوده و همه صفحات (به غیر از صفحات کاربری) دارای زبانه «بحث» هستند.

در زبانه میزکار رویدادها، وظایف، یادداشت ها و سایر فعالیت های شما که مربوط به همان صفحه است نمایش داده می شوند. وظایف، یادداشت ها و علامت گذاری های شما در هر صفحه، علاوه بر میزکار آن صفحه، در میزکار صفحه کاربری شما هم درج می شود.

در زبانه بحث می توانید پرسش ها، نظرات، ایده ها و نکات مورد نظر خود درباره محتوای صفحه را بنویسید، به پرسش های مطرح شده پاسخ دهید و درباره نوشته های دیگران اظهار نظر کنید. زبانه بحث، فضایی برای مباحثه درباره محتوای صفحه فراهم می کند.

نکته ها:

 • اگر صفحه ای را دنبال کنید، بحث های آن صفحه در دیوار شما نیز درج می شود.
 • مطالبی که در زبانه بحث (هر صفحه ای) می نویسید، در زبانه مطالب صفحه کاربری خودتان نیز درج می شود. علاوه بر این، اگر مطلب شما از نوع «پرسش» باشد، در درگاه پرس و جو نیز درج خواهد شد.
 • هنگامی که از ابزارهای نظر و پرسش در یک صفحه استفاده می کنید، در واقع پست جدیدی در زبانه بحث آن صفحه اضافه می کنید.

نماهای نمایش محتوا

محتوای یک صفحه به صورت های نوشتار، اسلاید و یا فیلم قابل ارائه است. در صفحه هایی که بیش از یک نما داشته باشند، آیکن های نما (نوشتار، اسلاید، فیلم) در نوار عنوان قرار دارند که با کلیک کردن روی آن ها، محتوا به صورت موردنظر نمایش داده می شود.

ارتباط بین صفحات

محتوای یک صفحه ممکن است با محتوای سایر صفحات ارتباط داشته باشد، این ارتباط با روش های متعددی برقرار می شود که عبارتند از:

 1. پیوند: ساده ترین کار برای برقراری ارتباط بین دو صفحه، گذاشتن پیوند یکی از آن ها در متن صفحه دیگر (با ابزار پیوند در ویرایشگر) است.
 2. کلیدواژه ها؛ با استفاده از کلیدواژه ها می توان صفحات را طبقه بندی کرد؛ صفحاتی که درون یک طبقه قرار می گیرند، کلیدواژه های یکسانی دارند. برای بازیابی صفحات از طریق کلید واژه ها، از ستون ناوبری استفاده کنید.
 3. رابطه وابستگی: رابطه وابستگی بین موضوعات (مانند رابطه بین یک چارچوب و طرح مبتنی بر آن) از طریق زبانه روابط در پنجره تنظیمات صفحه برقرار شده و در دریچه ناوبری (در پایین صفحات مرتبط شده) نمایش داده می شود.
 4. پودمان: مشخصات و محتوای سایر صفحات را می توان به عنوان یک بخش، درون صفحه مورد نظر درج نمود.
 5. مشخصه ها: صفحاتی که مشخصه (فراداده) یکسانی دارند به طور خوکار به یکدیگر متصل می شوند؛ مانند ارتباط بین صفحه کتاب و صفحه نویسنده آن
 6. درگاه ها: پیوند صفحاتی که موضوع مشترکی دارند را می توان درون یک درگاه قرار داد.

ابزارها

این سامانه ابزارهای متعددی دارد، ابزارهایی که بیشتر کاربران به آن ها دسترسی دارند عبارتند از:

 1. ابزارهای مرور: یادداشت، علامت گذاری، دنبال، پسند، صحه گذاری
 2. ابزارهای ارتباطی: پست (نظر، پرسش)، بازنشر، پیام، عضویت، گروه جدید، کانال جدید،
 3. ابزارهای تدوین محتوا: صفحه جدید، حذف، تنظیمات، ویرایش، تاریخچه، بارگیری، چاپ، پودمان، فرم جدید
 4. ابزارهای بازیابی: رابطه بین صفحات، پیوند، چوب الف، کلیدواژه
 5. ابزارهای وظیفه: وظیفه جدید، پروژه جدید، فرایند جدید

روش های دسترسی به ابزارها عبارتند از:

 1. ابزارهای پرکاربرد در هر صفحه، روی نوار عنوان همان صفحه قرار دارند.
 2. نوار ابزارها شامل همه ابزارها است. این نوار با کلیک کردن روی آیکن «منو» (که زیر عنوان صفحه قرار دارد)، باز می شود.
 3. برخی از ابزارها برای قسمتی از متن صفحه نیز کاربرد دارند. این ابزارها با انتخاب قسمتی از متن (با درگ کردن) نمایش داده می شوند.
 4. برخی از ابزارها برای دسترسی راحت تر درون صفحات نیز قرار داده شده اند.

مثال: ابزار «ویرایش» و «صحه گذاری» درون زبانه «درباره» در صفحه کاربری قرار دارند.

رنگ زمینه آیکن ابزارها حاوی پیام است؛ اگر زمینه آیکن های «یادداشت، علامت گذاری، چوب الف، دنبال، نظر، پرسش، بازنشر، پسند و خرید» تغییر کند، نشانگر این است که شما از این ابزارها در آن مورد استفاده کرده اید؛ مثلاً یادداشتی در آن صفحه نوشته اید، آن صفحه را دنبال می کنید و ...

نکته:

 • هر کاربر، ابزارهایی که مجوز دسترسی به آن را داشته باشد، می بیند.

ناوبری؛ بازیابی محتوا

روش های یافتن محتوا در هم افزا عبارتند از:

 1. جستجو: در ستون ناوبری (زبانه جستجو) و میز کار، امکان جستجو فراهم است.
 2. کلید واژه ها: در قسمت کلید واژه ها در ستون ناوبری و همچنین میزکار می توان اطلاعات را با استفاده از کلید واژه ها بازیابی کرد.
 3. درگاه: درگاه، دربردارنده پیوند ابزارها و صفحات مرتبط با یک موضوع کلان است. فهرست درگاه ها در ستون ناوبری (قسمت درگاه ها) آمده است.
 4. چوب الف: فهرست صفحاتی که چوب الف دارند در ستون ناوبری (زبانه چوب های الف) نمایش داده می شود. چوب الف (بوک مارک، فیوریت) را شما در صفحات مورد نظرتان می گذارید.
 5. دریچه ناوبری: دریچه ناوبری در پایین صفحات قرار داشته و حاوی پیوند صفحات مرتبط است.
 6. پیوندهای درون صفحه

نکته:

 • علاوه بر ستون ناوبری، از میزکار صفحه کاربری نیز می توانید صفحات مرتبط با خود را بیابید. به عنوان مثال، در قسمت صفحات میزکار، فهرست صفحاتی که ایجاد کرده اید، دنبال می کنید، پسندیده اید و ... نمایش داده می شوند.

ستون ناوبری

ستون ناوبری با کلیک کردن روی یکی از آیکن های جستجوی واژه ها، کلیدواژه ها، درگاه ها و چوب های الف باز می شود. این آیکن ها در سمت چپ نوار ناوبری (در بالای همه صفحات) قرار دارند.

نکته:

 • آیکن «چوب های الف» بعد از ورود کاربر به سامانه نمایش داده می شود؛ زیرا ستون چوب های الف، حاوی صفحاتی است که کاربر برای خود نشانه گذاری کرده که با معلوم بودن کاربر قابل نمایش است.

ستون ناوبری - قسمت چوب های الف

با کلیک کردن روی آیکن چوب های الف (بوک مارک) در نوار ناوبری، قسمت چوب های الف ستون ناوبری باز می شود. اگر تعداد صفحات زیاد است، نام صفحه مورد نظر را در غربال بالای ستون بنویسید تا راحت تر پیدا شود.

نکته ها:

 • با استفاده از ابزار چوب الف، می توانید فهرستی از صفحات مورد نظرتان را ایجاد نمایید تا مراجعه به آن ها راحت تر باشد.
 • صفحاتی در ستون «چوب های الف» نمایش داده می شوند که قبلاً با استفاده از ابزار «چوب الف»، آن ها را نشانه گذاری کرده اید.
 • برای «حذف چوب الف» از یک صفحه، روی آیکن چوب الف در همان صفحه کلیک نمایید، یا روی آیکن حذف در کنار عنوان آن صفحه در ستون ناوبری کلیک کنید.

ستون ناوبری - قسمت درگاه ها

با کلیک کردن روی آیکن درگاه ها در نوار ناوبری، قسمت درگاه ها در ستون ناوبری باز می شود. با ورود به درگاه ها، پیوند صفحات و ابزارهای مرتبط با موضوع درگاه به طور متمرکز ارائه می شود.

نکته:

 • اگر مجوز داشته باشید، می توانید با استفاده از ابزار «صفحه جدید» چند درگاه اختصاصی برای خودتان ایجاد کرده و پیوند صفحات مورد نظرتان در آن ها قرار دهید.

ستون ناوبری - قسمت کلیدواژه ها

با کلیک کردن روی آیکن کلیدواژه ها در نوار ناوبری، زبانه کلیدواژه ها در ستون ناوبری باز می شود. زبانه کلیدواژه ها دو قسمت دارد: «گزینه ها» و «یافته ها»

روش های انتخاب کلیدواژه ها عبارت اند از:

 1. در جعبه انتخاب، کلیدواژه موردنظر را تایپ کرده و از بین گزینه هایی که به طور خودکار نمایش داده می شود، کلیدواژه موردنظر را انتخاب نمایید.
 2. در زبانه گزینه ها، با کلیک کردن روی هر کلیدواژه، آن کلیدواژه به جعبه انتخاب افزوده می شود.
 3. با کلیک کردن روی کلیدواژه یک صفحه (که در پایین صفحات درج شده اند)، ستون کلیدواژه ها باز شده و به طور خودکار آن کلیدواژه درون جعبه انتخاب قرار گرفته و بلافاصله یافته ها نمایش داده می شوند. اگر صفحه ای دارای چند کلیدواژه باشد، عبارت هم رده ها نیز در کنار آن ها آمده است، با کلیک کردن روی این عبارت، صفحاتی که دارای همه کلیدواژه ها باشند نمایش داده می شوند.

پس از انتخاب کلیدواژه های مورد نظر و کلیک کردن بر روی دکمه «بیاب»، فهرست صفحاتی که دارای آن کلیدواژه ها هستند در قسمت یافته ها نمایش داده می شوند. با تغییر کلیدواژه ها و کلیک دوباره بر روی دکمه بیاب، یافته های جدید نمایش داده می شوند.

در زبانه گزینه ها، کلیدواژه ها به صورت ابر، ترتیب الفبایی و درخت نمایش داده می شوند. با کلیک کردن بر روی آیکن مربوطه، نحوه نمایش کلیدواژه ها تغییر می کند. در نمای ابر، کلیدواژه هایی که بیشتر استفاده شده اند، درشت تر درج می شوند.

نکته ها:

 • اگر چند کلیدواژه برای جستجو انتخاب شده باشد، فهرست صفحاتی که همه آن کلیدواژه ها را داشته باشند نمایش داده می شود.
 • کلیدواژه هایی که مورد استفاده قرار گرفته اند، در زبانه انتخاب درج می شوند. برای مشاهده همه کلیدواژه ها (استفاده شده و استفاده نشده) به قسمت کلیدواژه ها در میز کار یا درگاه کلیدواژه ها مراجعه نمایید.

ستون ناوبری - قسمت جستجوی واژه ها

با کلیک کردن روی آیکن جستجو در نوار ناوبری، قسمت جستجوی واژه ها در ستون ناوبری باز می شود. علاوه بر ستون ناوبری، درون برخی صفحات، جعبه جستجو تعبیه شده است که یافته های آن ها نیز در ستون ناوبری نمایش داده می شود.

نکته :

 • جستجوی واژه ها روشی ساده برای یافتن محتواهای موردنظر است؛ البته بهترین روش نیست! تا حد امکان از کلیدواژه ها و دریچه ناوبری برای یافتن صفحات مورد نظر استفاده نمایید.
 • یافته های جستجو تا زمانی که جستجوی جدیدی انجام نشده و از سامانه خارج نشده باشید، حفظ می شوند.

درگاه

محتواها و ابزارهای مرتبط با یک موضوع کلان در درگاه ها تجمیع شده و بدین ترتیب دسترسی به آن ها ساده می شود. برای موضوعاتی که صفحات زیادی داشته یا از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، یک درگاه ایجاد شده است.

نکته:

 • اگر مجوز داشته باشید، می توانید با استفاده از ابزار «صفحه جدید» درگاه اختصاصی ایجاد کرده و پیوند صفحات موردنظرتان در آن قرار دهید.

دریچه ناوبری

دریچه ناوبری، فهرست صفحات مرتبط با یک صفحه در پایین همان صفحه نشان می دهد. اگر صفحه ای با سایر صفحات ارتباط نداشته باشد، دریچه ناوبری نمایش داده نمی شود.

نکته:

 • دریچه ناوبری به طور خودکار در پایین صفحه درج می شود.
 • برقراری رابطه بین صفحات در پنجره تنظیمات صفحه انجام می شود.

چوب الف

با ابزار چوب الف، می توانید موردنظرتان را نشانه گذاری کنید تا در مراجعه بعدی، به طور مستقیم سراغ آن ها بروید. چوب الف، بوک مارک نیز نامیده می شود.

روش قرار دادن چوب الف در یک صفحه:

 • وارد صفحه مورد نظر شوید و در نوار ابزارها گزینه چوب الف را انتخاب کنید.

نکته ها:

 • اگر در صفحه ای از چوب الف استفاده کرده باشید، رنگ زمینه آیکن چوب الف تغییر می کند..
 • برای برداشتن چوب الف از یک صفحه، روی ابزار چوب الف هنگامی که در صفحه موردنظر هستید، کلیک نمایید.
 • صفحاتی که آن ها را با چوب الف نشانه گذاری کرده اید در ستون چوب های الف (که آیکن آن در نوار ناوبری قرار دارد) در دسترس شماست.
 • ابزار چوب الف برای زبانه های یک صفحه نیز قابل استفاده است؛ به عبارت دیگر، شما می توانید از چند چوب الف در یک صفحه استفاده کنید.
 • چوب الف های شما مخصوص شماست و فقط شما می توانید آن ها را مشاهده کنید.

کلیدواژه

کلیدواژه ها، قابلیت های زیادی برای ذخیره و بازیابی محتوا فراهم می کنند. هر دسته از کلیدواژه ها و روابط بین آن ها در یک اصطلاح نامه قرار می گیرند.

نکته:

 • در زبانه کلیدواژه های ستون ناوبری کلیدواژه های استفاده شده درج می شوند. برای مشاهده همه کلیدواژه ها (استفاده شده و استفاده نشده) اصطلاح نامه ها را ببینید. فهرست اصطلاح نامه ها در درگاه کلیدواژه ها ارائه شده است.

اگر کلیدواژه موردنظر خود را در بین کلیدواژه های موجود پیدا نمی کنید، با دو روش می توانید کلیدواژه جدیدی ایجاد نمایید: نوشتن در جعبه انتخاب کلیدواژه، استفاده از ابزار «کلیدواژه جدید».

روش ایجاد کلیدواژه جدید با نوشتن در جعبه انتخاب:

در هر جایی که جعبه انتخاب کلیدواژه وجود دارد (در پست ها، پنجره یادداشت و...)؛ با نوشتن حروف کلیدواژه موردنظر، کلیدواژه های موجود نمایش داده می شوند؛ اگر نوشته شما با هیچ یک از کلیدواژه های موجود تطابق نداشته باشد، گزینه «جدید» را انتخاب کنید تا یک کلیدواژه جدید ثبت شود. کلیدواژه هایی که با این روش ایجاد می شوند، در اصطلاح نامه متفرقه درج می شود،

روش ایجاد کلیدواژه با استفاده از ابزار کلیدواژه جدید:

 1. در نوار ابزارها بر روی گزینه «کلیدواژه جدید» کلیک کنید.> پنجره کلیدواژه جدید باز می شود.
 2. نام و توضیح کلیدواژه را وارد نمایید.
 3. روابط کلیدواژه جدید را با سایر کلیدواژه ها مشخص کنید.
 4. روی دکمه تأیید کلیک نمایید.

برقراری روابط بین کلیدواژه ها، بازیابی محتواها را بسیار آسان تر می کند. روابط یک کلیدواژه با سایر کلیدواژه ها عبارت اند از:

 • سلسله مراتبی
  • کل - جزء؛ مانند نسبت بین «رایانه» با «صفحه کلید»
  • عام - خاص؛ مانند نسبت بین «رایانه» و «رایانه شما»
 • هم ارز؛ مانند نسبت بین «فناوری» و «تکنولوژی»
 • وابسته؛ مانند نسبت بین «بخاری» و «گرما»

مثال: «مشهد» مصداق «شهر» بوده و یکی از اجزای «استان خراسان رضوی» است؛ بنابراین اگر قبلاً کلیدواژه های «شهر» و «استان خراسان رضوی» وجود داشته باشد، هنگام ایجاد کلیدواژه «مشهد» خوب است روابط آن با آن ها مشخص شود.

نکته ها:

 • مرجح بودن یک کلیدواژه را نسبت به کلیدواژه های هم ارز با آن مشخص نمایید.
 • روابط بین کلیدواژه ها در نمای درختی ستون کلیدواژه ها نمایش داده می شود.
 • کلیدواژه ها قابل ویرایش هستند؛ در قسمت کلیدواژه ها در میزکار یا در اصطلاح نامه ها می توان کلیدواژه مورد نظر را انتخاب و آن را ویرایش کرد.

مرور محتوا

برای سهولت مطالعه، امکانات یادداشت نویسی، علامت گذاری و دنبال کردن و برای ارزیابی محتواها، ابزارهای پسند و صحه گذاری پیش بینی شده اند.

نکته ها:

 • ابزارهای پسند و دنبال کردن در نوار عنوان قرار دارند.
 • ابزار یادداشت در نوار ابزارها بوده و با انتخاب قسمتی از متن نیز نمایش داده می شوند.
 • ابزار علامت گذاری با انتخاب قسمتی از متن نمایش داده می شوند.
 • برای مشاهده راحت تر محتوای صفحه، بر روی آیکن «تمام صفحه» در سمت چپ و بالای قسمت اصلی این صفحه کلیک کنید تا آن قسمت در تمام صفحه باز شود.

یادداشت

برای نوشتن یادداشت درباره یک صفحه یا قسمتی از متن صفحه، از ابزار «یادداشت جدید» استفاده کنید. از ابزار یادداشت برای فیش برداری (نقل قول) هم می توانید استفاده کنید.

روش یادداشت نویسی:

 • اگر یادداشت شما مربوط به کل صفحه است، در نوار ابزارها، بر روی «یادداشت» کلیک کنید.
 • اگر یادداشت شما مربوط به قسمتی از متن صفحه است، متن موردنظر را (با درگ کردن؛ کلیک چپ روی ماوس و حرکت روی متن نظر) انتخاب کنید و از منوی «ابزارهای درون متن» گزینه یادداشت را انتخاب کنید. بدین ترتیب متن انتخاب شده در قسمت نقل قول قرار می گیرد.

پنجره یادداشت، شامل چندین قسمت است:

 • در هر صفحه ای که از ابزار یادداشت استفاده می کنید، یادداشت شما به همان صفحه متصل می شود، اگر یادداشت شما مربوط به صفحه خاصی نیست، آن صفحه را از انی قسمت حذف کنید.
 • عنوان و متن یادداشت متفاوت از محتوای نقل قول است. می توانید یادداشتی درباره نقل قول نوشته و یا بدون نقل قول یادداشتی بنویسید.
 • در قسمت نقل قول، قسمت انتخاب شده از متن صفحه درج می شود، که می توانید آن را تغییر دهید. همچنین می توانید متن جدیدی بنویسید و نوع نقل قول را (مستقیم یا غیر مستقیم) را تعیین کنید؛ همچنین شماره صفحه سند مربوطه را ثبت کنید.
 • اگر متنی از صفحه را انتخاب کرده باشید، می توانید با تیک زدن در قسمت نقل قول، آن متن را علامت گذاری هم کنید.
 • برای یادداشت ها و نقل قول ها، امکان تعریف کلیدواژه و پیوست کردن فایل نیز وجود دارد.

نکته ها:

 • اگر در صفحه ای یادداشتی نوشته باشید، رنگ زمینه آیکن یادداشت تغییر می کند.
 • برای مشاهده و ویرایش یادداشت های یک صفحه، از میزکار همان صفحه استفاده کنید.
 • برای مشاهده و ویرایش یادداشت هایی که در صفحات مختلف نوشته اید، از میزکار خودتان (در صفحه کاربری خودتان) استفاده نمایید.
 • یادداشت های شما مخصوص شماست و فقط شما می توانید آن را مشاهده کنید.
 • اگر متن سند (مثلا یک کتاب) درون صفحه درج نشده باشد و شما می خواهید نقل قولی از َآن کتاب را وارد نمایید، در صفحه آن سند بر روی ابزار یادداشت کلیک کنید و قسمت نقل قول در پنجره یادداشت را باز کنید و متن مورد نظر خود را بنویسید.

علامت گذاری

می توانید قسمت هایی از متن یک صفحه را علامت گذاری کنید تا در مرور مجدد زودتر به چشم بیایند.

روش علامت گذاری متن:

 • متن موردنظر را (با درگ کردن؛ کلیک چپ روی ماوس و حرکت روی متن نظر) انتخاب کنید و در منوی «ابزارهای درون متن» گزینه علامت گذاری را انتخاب کنید.

نکته ها:

 • علامت گذاری فقط برای قسمتی از متن موضوعیت داشته و برای کل صفحه قابل استفاده نیست، بنابراین، آیکن علامت گذاری در نوار ابزارها به صورت غیر فعال نمایش داده می شود.
 • اگر در صفحه ای علامت گذاری کرده باشید، رنگ زمینه آیکن علامت گذاری (در نوار ابزارها ) تغییر می کند.
 • اگر می خواهید قسمتی از متن صفحه را علامت گذاری کرده و درباره آن یادداشتی نیز بنویسید، از ابزار یادداشت استفاده نمایید. در ابزار یادداشت امکان علامت گذاری متن انتخاب شده نیز وجود دارد.
 • برای مشاهده یا حذف علامت گذاری های انجام شده در صفحه، از میزکار همان صفحه استفاده کنید.
 • با کنار هم قرار گرفتن علامت گذاری های یک صفحه در میزکار صفحه، یک چکیده اختصاصی برای شما ایجاد می شود! این چکیده در میز کار همان صفحه قابل مشاهده است.
 • علامت گذاری های شما در صفحات مختلف، در میزکار خودتان شما قابل مشاهده و حذف است.
 • علامت گذاری های شما، مخصوص شماست و فقط شما می توانید آن ها را مشاهده کنید.

دنبال کردن

با دنبال کردن یک صفحه (کتاب، گروه، کاربر و ...) از رویدادهای مربوط به آن (مانند ویرایش شدن، مطرح شدن سؤال، ایده و...) در دیوار خودتان مطلع می شوید. رویدادهای صفحه هایی که دنبال می کنید در زبانه دیوار صفحه کاربری شما درج می شود.

روش دنبال کردن یک صفحه:

 • بر روی آیکن دنبال در صفحه مربوطه کلیک کنید.
 • بر روی آیکن دنبال در کنار نام کاربران (که در برخی فهرست ها قرار دارد) کلیک کنید؛ به این ترتیب لازم نیست برای دنبال کردن آن کاربر وارد صفحه کاربری او شوید.

هر وقت خواستید به دنبال کردن یک صفحه پایان دهید، روی آیکن «دنبال» مربوط به آن صفحه، دوباره کلیک کنید.

نکته ها:

 • اگر صفحه ای را دنبال کرده باشید، رنگ زمینه آیکن دنبال تغییر می کند.
 • نام شما به عنوان دنبال کننده یک صفحه برای اطلاع دیگران در همان صفحه درج می شود.
 • برای دیدن فهرست کسانی که یک صفحه را دنبال می کنند، بر روی تعداد دنبال کنندگان (در قسمت آمار نوار عنوان) کلیک کنید.
 • صفحاتی را که دنبال می کنید در زبانه گزیده های صفحه کاربری شما نیز درج می شود. بدین ترتیب، افراد دیگر می توانند با تخصص ها و علایق شما بیشتر آشنا شوند.

پسند

نظر مساعد خود درباره یک صفحه یا پست را می توانید با ابزار «پسند» اعلام نمایید. با پسندیدن یک صفحه یا پست، بازخورد خوبی به نویسندگان می دهید، همچنین امتیاز آن صفحه یا پست افزایش می یابد.

روش اعلام پسند:

 • اگر محتوای صفحه ای را می پسندید، روی ابزار پسند (در نوار عنوان آن صفحه) کلیک کنید.
 • برای پسندیدن یک پست بر روی عبارت «پسند» که در زیر پست درج شده کلیک کنید.

هر وقت خواستید صفحه ای یا پستی را از حالت پسند خارج کنید، دوباره روی گزینه پسند کلیک کنید.

نکته ها:

 • با پسندیدن یک صفحه، رنگ زمینه آیکن پسند تغییر می کند.
 • نام شما به عنوان پسند کننده یک صفحه یا پست، درج می شود. بدین ترتیب، افراد دیگر می توانند علاوه بر آشنایی با نظر شما، اطمینان بیشتری درباره محتوای آن صفحه را کسب کنند.
 • برای دیدن فهرست کسانی که یک صفحه را پسندیده اند، بر روی تعداد پسند کنندگان (در نوار عنوان) صفحه موردنظر کلیک کنید.

صحه گذاری

اگر صحت محتوایی مورد تائید شما است، می توانید نظر خود را با استفاده از ابزار صحه گذاری اعلام نمایید.

ابزار صحه گذاری در دو جا قابل استفاده است:

 • برای تأیید تخصص های سایر کاربران که در زبانه درباره در صفحه کاربری آن ها درج شده است.
 • تأیید صحت یکی از پاسخ های داده شده به پرسشِی که شما مطرح کرده اید

هر وقت خواستید صحه گذاری خود را بردارید، دوباره روی گزینه صحه گذاری کلیک کنید.

ارتباط بین کاربران

برای ارتباط بین کاربران قابلیت های پست، بازنشر و پیام پیش بینی شده اند.

نکته ها:

 • جعبه پست درون زبانه های بحث، مطالب و دیوار قرار دارد، در سایر زبانه ها با کلیک روی ابزار پست، جعبه پست باز می شود.
 • قابل فروش بودن یک محصول، در تنظمیات صفحه آن محصول تعیین می شود.

پست

با استفاده از جعبه پست، می توانید مطالبی را در قالب نظر، پرسش، ایده، تجربه، خبر و ... بنویسید. جعبه پست در زبانه های دیوار، مطالب و بحث قرار دارد.

روش های نوشتن پست جدید:

 1. با کلیک کردن بر روی آیکن های نظر یا پرسش در نوار ابزارها، جعبه پست در بالای صفحه باز می شود.
 2. اگر مطلب شما درباره قسمتی از متن صفحه است، آن قسمت را با درگ کردن انتخاب کرده و در فهرست ابزارهای صفحه، روی گزینه های نظر یا پرسش کلیک نمایید تا جعبه پست باز شود.
 3. اگر مطلب شما مربوط به یک صفحه خاص است، لازم است در همان صفحه (از طریق ابزارها یا زبانه بحث) مطلب خود را بنویسید.
 4. اگر پرسش شما مربوط به صفحه خاصی نیست، پرسش خود را در درگاه پرس و جو مطرح کنید،

با توجه به اینکه نظر و پرسش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، آیکن این دو در فهرست ابزارها قرار داده شده است؛ می توانید پس از کلیک کردن روی این دو آیکن و باز شدن جعبه پست، سایر گزینه ها را نیز انتخاب نمایید.

درون پست، می توانید از متن، تصویر و یا فیلم استفاده نموده و فایلی را به آن پیوست نمایید. برای تعیین مشاهده کنندگان، چند چیز را باید مشخص کنید:

 • بر روی عبارت «درج در» کلیک کنید تا بتوانید گروه ها و کانال هایی که عضو آن هستید انتخاب کنید؛ با انتخاب گروه ها و کانال ها در این قسمت، پست شما در آن گروه ها و کانال ها نیز درج می شود.
 • بر روی عبارت «اشتراک با» کلیک کنید تا بتوانید افراد مجاز برای مشاهده پست را تعیین کنید؛ اگر گزینه «همه» را انتخاب نمایید، همه کاربران می توانند پست شما را ببینند. اما اگر می خواهید مطلب شما فقط برای اعضای گروه ها و یا کانال های انتخاب شده (در قسمت «درج در» ) قابل مشاهده باشد، گزینه «فقط برای برخی کاربران» را انتخاب نمایید.
 • اگر پست شما از نوع پرسش باشد، می توانید با انتخاب درگاه های پرس و جو، پرسش خود را در این درگاه ها نیز درج کنید.

مثال: اگر شما پستی را در زبانه بحث صفحه قانون اساسی نوشته و گیرنده آن را دسته «همکاران» خود تعیین کرده باشید، فقط کسانی که در دسته همکاران شما باشند در صورت مراجعه به همان صفحه یا زبانه مطالب صفحه کاربری شما می توانند آن پست را ببینند. حال اگر اعضای دسته «همکاران» صفحه مذکور یا صفحه شما را دنبال کرده باشند، پست شما در زبانه دیوار آن ها نیز درج می شود.

شما می توانید درباره پست هایی که دیگران نوشته اند نظر بدهید، آن ها را بپسندید و یا بازنشر کنید.

روش دسترسی به مطالب نوشته شده:

 • برای این که از مطالب کاربران درباره یک موضوع مطلع شوید، زبانه بحث صفحات آن موضوع را مرور کنید.
 • مطالب مطرح شده در تمامی صفحاتی که دنبال می کنید، در دیوار خودتان درج می شود؛ بنابراین با دنبال کردن صفحات موردنظر (از طریق ابزار دنبال) لازم نیست به زبانه بحث آن صفحات یا ضفحات کاربری افراد، گروه ها و کانال ها سر بزنید.
 • برای این که از همه پرسش ها مطلع شوید، درگاه های پرس و جو را مرور کنید.

نکته ها:

 • اگر در صفحه ای پستی نوشته باشید، رنگ زمینه آیکن نظر در آن صفحه تغییر می کند.
 • پست هایی که در زبانه بحث صفحات مختلف می نویسید، علاوه بر همان صفحه، در زبانه مطالب صفحه کاربری خودتان نیز درج می شود.
 • زبانه بحث عمومی بوده و برای همه قابل مشاهده است؛ بنابراین مطالب شما برای همه کاربران نمایش داده می شود، مگر اینکه حلقه ها یا گروه های خاصی را به عنوان گیرنده مشخص کرده باشید.
 • پرسش هایی را که در درگاه پرسش و جو یا سایر صفحات می نویسید، در زبانه مطالب صفحه کاربری خودتان نیز درج می شود.
 • اگر می خواهید نظر یا ایده ای درباره هم افزا بیان کنید، مطلب خود را در گروه «ایده پردازی درباره هم افزا » بنویسید.
 • برای نوشتن پست باید با ورود نام کاربری و رمز، وارد سامانه شده باشید.

بازنشر

می توانید پست ها، قسمت هایی از متن صفحات و همچنین نشانی صفحات (شامل صفحات کاربری افراد، گروه ها و کانال ها) را برای سایر افراد، بازنشر کنید؛ به عبارت دیگر، در انتشار بیشتر و معرفی آن ها سهیم شوید.

روش بازنشر:

 • برای بازنشر یک پست بر روی عبارت «بازنشر» که در زیر پست درج شده کلیک کنید.
 • برای بازنشر یک صفحه، در نوار ابزارها بر روی گزینه بازنشر کلیک کنید.
 • اگر می خواهید قسمتی از متن یک صفحه را بازنشر کنید، همان قسمت را (با درگ کردن) انتخاب کرده و از منوی ابزارهای درون متن، گزینه بازنشر را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه بازنشر، پنجره مربوطه باز می شود، پنجره بازنشر، چهار قسمت دارد:

 1. محل درج: در این قسمت با تیک زدن بر روی گزینه «زبانه مطالب صفحه کاربری خودم» مطلب مورد نظر شما در صفحه کاربری خودتان درج می شود و سپس بدست دنبال کنندگان شما می رسد، همچنین می توانید گروه هایی (که عضو آن ها هستید) را برای بازنشر انتخاب نمایید. علاوه بر این می توانید مطلب مورد نظر خود را فقط برای افراد خاصی که عضو سامانه هستند بازنشر کرده و یا به رایانامه هایی ارسال نمایید.
 2. صفحه یا پست انتخاب شده: در این قسمت صفحه یا پستی را که انتخاب کرده اید نشان داده می شود.
 3. توضیح: در این قسمت می توانید توضیحی درباره صفحه یا پست انتخاب شده بنویسید.

نکته ها:

 • با بازنشر یک پست، محتوای آن و توضیحات شما در صفحه مطالب خودتان و گروه ها و کانال هایی که تعیین کرده اید درج می شود؛ اما با بازنشر صفحه تنها عنوان و پیوند آن صفحه ارسال خواهد شد.
 • مطالب بازنشر شده برای افرادی که نام آن ها در قسمت مقصد مشخص شده، مانند یک پیام در قسمت پیام های دریافتی میزکار آن ها درج می شود.
 • مطالبی که نویسنده آن، اجازه مشاهده برای همه را نداده باشد، را نمی توان بازنشر کرد.
 • از این ابزار برای معرفی صفحه کاربری خودتان، گروه ها و کانال هایی که ایجاد کرده اید و صفحات سایر افراد، گروه ها و کانال ها می توانید استفاده کنید.
 • در هم افزا نمی توانید به طور مستقیم کسی را عضو گروهی نمایید؛ اما با استفاده از ابزار بازنشر می توانید کاربران را دعوت به عضویت در گروه ها نمایید.
 • بدون عضویت یا بدون ورود به سامانه می توانید از ابزار بازنشر استفاده کنید. البته در این صورت نام و رایانه شما در پنجره بازنشر پرسیده می شود که خوب است برای اطلاع گیرندگان وارد نمایید، هرچند اجباری نیست.
 • اگر افراد مورد نظر شما عضو هم افزا نیستند، رایانامه آن ها در پنجره بازنشر درج نماید تا مطلب شما برای آن ها از طریق رایانامه ارسال شود.

پیام

با ابزار پیام می توانید پیام داخلی (داخل سامانه) و رایانامه (ایمیل) ارسال کنید.

روش ارسال پیام:

 • در نوار ابزارها، گزینه «پیام» را انتخاب کنید و اطلاعات موردنظر (گیرندگان، عنوان، متن و فایل های پیوست) را وارد نمایید.

نکته ها:

 • اگر گیرندگان عضو هم افزا نیستند، رایانامه آن ها در پنجره پیام درج نماید تا مطلب شما برای آن ها از طریق رایانامه ارسال شود.

 • پیام های ارسالی و دریافتی شما در میزکار خودتان قابل مشاهده است.

گروه

گروه فضایی برای تبادل اطلاعات بین کاربران است. برای ایجاد یک گروه جدید، روی «گروه جدید» در نوار ابزارها کلیک کنید. برای عضویت در گروه ها، روی آیکن عضویت (در نوار عنوان صفحه گروه کلیک کنید. برای پایان دادن به عضویت در یک گروه، دوباره روی گزینه عضویت در همان گروه کلیک کنید.

عضویت در برخی از گروه ها نیاز به تأیید مدیر گروه ندارد، در این موارد بلافاصله پس از ارسال درخواست، عضو گروه می شوید. در مواردی نیز که عضویت نیاز به تائید مدیر گروه دارد، درخواست شما برای مدیر گروه ارسال می شود و پس از تائید او، عضو گروه خواهید شد.

نکته ها:

 • عضویت شما در یک گروه در دو جا برای اطلاع دیگر کاربران نمایش داده می شود: یکی در زبانه «درباره» صفحه کاربری شما و دیگری در زبانه «درباره» صفحه گروه
 • درخواست های عضویت برای گروه هایی که شما مدیر آن هستید و همچنین تایید عضویت های شما، به عنوان یک رویداد در دیوار شما نمایش داده می شود.
 • عضویت ها و درخواست های عضویت های شما در قسمت اشخاص میز کار خودتان درج می شود.
 • عضویت در گروه ها توسط خود کاربر انجام شده و نمی توان دیگران را عضو نمود. البته می توان با استفاده از ابزار بازنشر، سایر کاربران را دعوت به عضویت نمود.

صفحه گروه

صفحه گروه شامل زبانه های درباره، مطالب و میزکار است.

 • زبانه «درباره» گروه، مشخصات گروه را ارائه می دهد. ویرایش این زبانه فقط برای مدیر گروه امکان پذیر است و از طریق ابزار ویرایش انجام می شود.
 • در زبانه مطالب، پست هایی که اعضای گروه می نویسند، نمایش داده می شود. برای درج یک پست در زبانه مطالب گروه، هم می توان درون این زبانه، مطلب موردنظر را نوشت و هم از کادر پست که در جاهای متعددی (در دیوارها، پنجره های پرسش و نظر، زبانه مطالب در صفحه کاربری و ...) قرار دارد استفاده نمود.
 • میزکار گروه، یکپارچه کننده همه فعالیت های درون گروه و صفحه های تحت مسئولیت گروه است. میزکار قسمت های مختلفی دارد که با توجه به دسترسی های شما، نمایش داده می شود. قسمت های میزکار گروه عبارت اند از: وظایف، اشخاص.مثال: وقتی در صفحه کتاب مبانی مدیریت دانش هم افزا هستید، می توانید پرسش و یا نظری را بنویسید و از همان جا این پست را در یک یا چند گروه نیز درج نمایید. بدین ترتیب پست شما علاوه بر درج در زبانه بحث این کتاب، در زبانه مطالب گروه های تعیین شده نیز درج شود. این پست در زبانه مطالب خودتان نیز درج می شود.

در قسمت اشخاص در میز کار گروه، فهرست افرادی که عضو گروه بوده، مطالب آن را دنبال می کنند، کسانی که درخواست عضویت داده اند و افرادی که ممکن است مخاطب گروه باشند، نمایش داده می شود.

نکته ها:

 • پست ها در هرجایی که درج شود تنها برای کسانی که مجاز به دیدن آن هستند، قابل مشاهده خواهد بود.
 • زبانه های درباره، مطالب و گزیده ها برای همه کاربران قابل مشاهده بوده و زبانه میزکار فقط برای مدیر گروه قابل مشاهده است
 • اعضای گروه می توانند با استفاده از ابزار وظیفه در صفحه گروه، برای یکدیگر وظایفی را تعیین نمایند.
 • قسمت اشخاص در زبانه میزکار گروه، فقط برای مدیران گروه نمایش داده می شود.
 • هر کاربری که یک گروه جدید ایجاد می کند، خودش مدیر گروه خواهد بود که می تواند در مورد عضویت سایر افراد در گروه تصمیم گیری کند.
 • تا هنگامی که فردی درخواست عضویت به گروه نداده باشد، نمی توان او را به عضویت گروه درآورد. البته می توان با استفاده از ابزار بازنشر سایر کاربران را دعوت به عضویت نمود.

اگر عضویت در گروه نیاز به تأیید نداشته باشد، کاربری که درخواست عضویت می دهد به طور مستقیم عضو گروه می شود؛ اما اگر عضویت افراد نیاز به تأیید مدیر داشته باشد ابتدا نام آن ها در این قسمت درج شده و پس از تأیید مدیر گروه آن فرد به عضویت گروه درمی آید. برای تأیید عضویت در چنین مواردی بر روی ابزار عضویت کلیک نمایید

تنظیمات گروه

با کلیک کردن بر روی ابزار «تنظیمات» در نوار ابزارها (در صفحه گروه)، پنجره تنظیمات باز می شود. این پنجره دو زبانه دارد: مشخصات، مسئولیت ها

در زبانه عمومی، می توانید نام، نشانی، معرفی اجمالی، نوع، تصویر و نحوه عضویت در گروه را اصلاح کنید؛ اصلاح این موارد از طریق زبانه درباره گروه نیز امکان پذیر است. در زبانه مسئولیت ها، امکان تعریف مسئولیت های پیشنهادی برای متقاضیان عضویت در گروه وجود دارد.

نکته:

 • تنها مدیر گروه به ابزار تنظیمات گروه دسترسی دارد.

کانال

کانال فضایی یک طرفه برای انتشار پست ها است. هر فرد یا سازمانی می تواند یک کانال برای معرفی خودش و ارتباط با مخاطبانش داشته باشد.

برای ایجاد یک کانال از ابزار «کانال جدید» در نوار ابزارها استفاده نمایید. مدیر کانال می تواند دسترسی نوشتن پست به کانال را به افراد دیگری نیز بدهد. این کار در زبانه میز کار کانال انجام می شود

نکته ها:

 • «مدیر سامانه» کانالی برای ارتباط مدیریت این سامانه با کاربران است. کانال مدیر سامانه به طور خودکار توسط همه کاربران دنبال می شود.

صفحه کانال

صفحه کانال شامل زبانه های درباره، مطالب و میزکار است. زبانه های درباره و مطالب برای همه کاربران قابل مشاهده بوده و زبانه میزکار فقط برای مدیران کانال قابل مشاهده است.

 • در زبانه «درباره» کانال، اطلاعاتی برای معرفی کانال ارائه می دهد. مدیر کانال از طریق ابزار ویرایش (در نوار ابزارها) می تواند زبانه درباره را ویرایش کند.
 • در زبانه مطالب، مطالبی که مدیران کانال می نویسند، نمایش داده می شود. برای درج یک پست در زبانه مطالب کانال، هم می توان درون این زبانه، پست موردنظر را نوشت و هم در جاهای دیگری که امکان نوشتن پست وجود دارد، این کار را انجام داد.

پرس و جو

درگاه پرس و جو، پرسش و پاسخ ها درباره یک موضوع را در یک جا نمایش می دهد.

در زبانه «پرسش ها» فهرست پرسش ها با تعداد بازدید، پاسخ، رای، و پاداش پاسخ دهی نمایش داده می شود. با کلیک بر عنوان پرسش، زبانه آن پرسش باز شده و شما می توانید پاسخی برای آن پرسش نوشته و یا به پرسش و پاسخ های داده شده رای بدهید. کاربری که پرسش را مطرح کرده است، می تواند از بین پاسخ ها یکی را به عنوان پاسخ مناسب انتخاب کند.

روش مطرح کردن پرسش:

 1. در هر جایی که امکان نوشتن پست باشد (زبانه بحث، گروه ها، کانال ها و ...) اگر نوع پست را «پرسش» انتخاب کنید، فهرستی از درگاه های پرس و جو به شما نشان داده می شود که می توانید یک یا چند درگاه را انتخاب کنید. با انتخاب درگاه، این پست در درگاه پرس و جو نیز درج می شود.
 2. در درگاه پرس و جو روی دکمه «پرسش جدید» کلیک کنید تا جعبه پست باز شود.

اظهار نظر، پاسخ و رای دهی به پرسش ها و پاسخ ها:

 • با کلیک روی عنوان پرسش در درگاه پرس و جو، وارد زبانه آن پرسش می شوید.
 • در پایین این صفحه می توانید پاسخ خودتان را بنویسید.
 • می توانید در زیر پرسش، درباره آن اظهار نظر کنید.
 • با کلیک روی آیکون های مثلثی، می توانید به پرسش یا پاسخ ها رای مثبت یا منفی بدهید. اگر از رای خود منصرف شدید، با کلیک بر روی آیکن رای، رای شما حذف یا برعکس می شود.

در زبانه پرسشی که مطرح کرده اید، می توانید از بین پاسخ ها، یکی را به عنوان پاسخ بهتر، صحه گذاری کنید. پس از صحه گذاری پاسخ:

 • پاداش تعیین شده برای پاسخ، به کاربری داده می شود که پاسخ او صحه گذاری شود؛ به عبارت دیگر، پس از صحه گذاری توسط پرسنده، امتیاز تعیین شده از پرسنده کم شده و به پاسخ دهنده اضافه می شود.
 • پرسشی که یکی از پاسخ های آن (توسط پرسنده) صحه گذاری شده باشد، زمینه تعداد پاسخ های آن در فهرست پرسش ها رنگی خواهد شد.

نکته ها:

 • انجام هر یک از فعالیت ها، امتیاز مثبت یا منفی دارد، مثلا برای پرسیدن پرسش، برای پاسخ دادن، برای پاسخی که صحه گذاری می شود، برای رای مثبت یا منفی دادن به پرسش یا پاسخ، برای رای مثبت یا منفی گرفتن از پرسش یا پاسخ و ...
 • علاوه بر امتیازهایی که به طور خودکار برای فعالیت های مرتبط با پرس و جو به کاربر تعلق می گیرد، پرسشگر نیز می تواند برای پاسخ مناسب، پاداشی (از محل امتیاز خودش) پیشنهاد دهد.

تدوین محتوا

محتوای کتاب، مقاله و ... در قالب یک صفحه قرار می گیرند. صفحات با ابزار «صفحه جدید» ایجاد شده و با ابزارهای مربوطه قابل حذف، ویرایش و تنظیم هستند. همچنین امکان مشاهده تاریخچه، بارگیری و چاپ محتوای هر صفحه نیز فراهم است.

نکته:

 • صفحات کاربری با ابزار صفحه جدید ایجاد نمی شوند. صفحه کاربری، پس از ثبت نام در سامانه به طور خودکار ایجاد می شود؛
 • صفحات گروه و کانال با ابزارهای «گروه جدید» و «کانال جدید» ایجاد می شوند.

صفحه جدید

محتوای دوره های آموزشی، درگاه ها، کتاب ها، مقالات و ... در قالب یک صفحه می شود، صفحه ها از طریق ابزار «صفحه جدید» ایجاد می شوند.

روش ایجاد صفحه جدید:

 1. روی ابزار صفحه جدید در «نوار ابزارها» کلیک کنید.
 2. در پنجره صفحه جدید، شخصی یا رسمی بودن صفحه و سپس نوع موضوع را مشخص کنید.
 3. بر اساس نوع موضوع، مشخصه های صفحه نمایش داده می شود. > اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید. برخی از فیلدها، راهنما دارند که با نگه داشتن موس روی آیکن راهنما، نمایش داده می شوند.
 4. اگر نوع موضوع انتخاب شده دارای «قالب صفحه» باشد، چک باکس «قالب در این صفحه درج شود» نمایش داده می شود که در صورت تیک زدن آن، صفحه جدید به جای اینکه خالی باشد، با درج محتوای قالب ایجاد می شود.
 5. با انتخاب گزینه «ایجاد و ویرایش»، بلافاصله بعد از کلیک روی دکمه تایید، ویرایشگر باز می شود.
 6. با کلیک روی دکمه «تایید و ایجاد صفحه جدید» صفحه جاری ایجاد شده و بلافاصله امکان ثبت صفحه جدید فراهم می شود.نکته ها:

 • اگر شما مجوز ایجاد صفحه را نداشته باشید، ابزار صفحه جدید را مشاهده نمی کنید.
 • فهرست صفحاتی را که ایجاد کرده اید، در قسمت «صفحات» در میزکار صفحه کاربری خودتان وجود دارد، با کلیک روی عنوان صفحه در این فهرست، صفحه مورد نظر باز خواهد شد. البته از طریق ستون ناوبری (جستجو یا کلیدواژه ها) نیز می توانید صفحات مختلف را (از جمله صفحاتی را که خودتان ایجاد کرده اید ) بیابید.
 • صفحه جدید به عنوان یک صفحه شخصی یا رسمی ایجاد می شوند. ویژگی های این دو نوع، در قسمت شخصی سازی توضیح داده شده است.
 • بعد از ایجاد صفحه، با استفاده از ابزار تنظیمات می توان مشخصات صفحه را اصلاح و تکمیل نمود.
 • اگر عوامل یک سند (مثلا نویسندگان، مترجمان و یا ناشران یک کتاب) عضو سامانه باشند، آن سند به طور خودکار در قسمت آثار در زبانه درباره صفحه کاربری آن ها نیز درج می شود.
 • تا حد امکان به جای پیوست کردن فایل، متن سند را در ویرایشگر وارد نماید، زیرا بر روی متن می توان از ابزارهایی مانند علامت گذاری و یادداشت استفاده کرد، همچنین جستجو در درون متن ساده تر می شود.

مثال: برای اضافه کردن یک کتاببه سامانه، ابتدا صفحه ای برای آن کتاب ایجاد نمایید. در پنجره «صفحه جدید» پس از تعیین کتاب به عنوان نوع موضوع، مشخصه های کتاب (مانند نویسنده، ناشر و ...) نمایش داده می شود. پس از وارد کردن این مشخصات، صفحه کتاب ایجاد می شود، حال اگر بخواهید متن یا چکیده کتاب را وارد نموده و یا فایل آن کتاب را بارگذاری کنید از ابزار ویرایش استفاده کنید؛ با کلیک کردن روی ابزار ویرایش، ویرایشگر باز می شود.

حذف صفحه

برای حذف کردن یک صفحه، از این ابزار استفاده نمایید.

حذف صفحه به یکباره انجام نمی شود؛ در مرحله اول، صفحه به سطل بازیافت منتقل می شود. در مرحله دوم با کلیک مجدد بر روی ابزار حذف، امکان حذف کامل یا بازگردانی موضوع فراهم می شود. صفحه ای که در سطل بازیافت قرار دارد در فهرست ها و نتایج جستجو نمایش داده نمی شود.

نکته ها:

 • اگر پستی را خودتان نوشته باشید، می توانید حذفش کنید.
 • مدیران گروه می توانند پست های نوشته شده در صفحه گروه را حذف نمایند.

ویرایش صفحه

برای ویرایش محتوای یک صفحه، از ابزار ویرایش استفاده نمایید. صفحات به لحاظ نحوه ویرایش به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. ویرایش تمام صفحه: در این صفحات با کلیک بر روی ابزار ویرایش (در نوار ابزارها) ویرایشگر باز شده و تمامی محتوای صفحه درون ویرایشگر قرار می گیرد.
 2. ویرایش قسمتی: در این صفحات برای هر قسمت از صفحه، یک ابزار ویرایش جداگانه تعبیه شده است. به عنوان مثال، زبانه درباره در صفحه کاربری شما، این گونه است.

صفحاتی که به صورت تمام صفحه ویرایش می شوند، 4 نما می توانند داشته باشند: نوشتار، پودمان درخت، اسلاید، فیلم. این صفحات در حالت ویرایش دارای جعبه های انتشار، نماد صفحه، فایل های پیوست و بهینه سازی محتوا هستند.

نکته:

 • محتوای زبانه های بحث، دیوار و مطالب، با پست ها شکل می گیرند، پست ها نیز با قابل ویرایش و حذف هستند.

نمای نوشتار

با کلیک کردن روی ابزار «ویرایش»، صفحه وارد حالت ویرایش شده و در نمای نوشتار، ویرایشگر باز می شود.

در ویرایشگر، قابلیت های معمول برای نوشتن متن و گذاشتن تصویر و فیلم فراهم بوده و علاوه بر این موارد، دارای قابلیت های دیگری مانند پودمان، قالب های متن و ویراستاری است.

نکته ها:

 • بهتر است محتوای موضوع (مقاله، گزارش و ...) درون ویرایشگر درج شود و به بارگذاری فایل آن (به صورت فایل پیوست) بسنده نشود؛ بدین ترتیب امکان استفاده از ابزارهای درون متن و همچنین جستجوی محتوا فراهم می شود.
 • برای نمایش محیط ویرایش به صورت «تمام صفحه» کلیدهای CTRL+ALT+F را فشار دهید، یا بر روی آیکن تمام صفحه در نوار ابزارهای ویرایشگر استفاده کنید.
 • دقت کنید علائم نگارشی درست درج شده باشند؛ برای اطلاع از روش صحیح درج علائم نگارشی به چارچوب نگارش مراجعه کنید. هنگام تایپ اعداد اعشاری از «.» (نقطه) استفاده کنید. در صورتی که از «/» استفاده کنید، پس از ثبت ویرایش جای عدد صحیح و عدد اعشار جابه جا می شود.
 • با ابزار پیوند (درون ویرایشگر) می توانید بین صفحات و هم چنین بین قسمت های درون یک صفحه پیوند برقرار کنید.

قالب متن

قالب متن یکی از ابزارهای ویرایشگر است. با استفاده از قالب های متن، تمایز بین قسمت های متن و هم چنین انجام خودکار برخی از تنظیمات انجام می شود. قالب های متن عبارتند از:

 1. مثال: برای تمایز متن مثال، متن موردنظر را (با درگ کردن) انتخاب کرده و سپس گزینه مثال در فهرست «قالب متن» را انتخاب کنید.
 2. ارجاع به جدول، نمودار، تصویر: برای درج شماره جدول، نمودار یا تصویر مربوطه در متن، واژه های «جدول زیر»، «نمودار زیر»، «تصویر زیر» را بنویسید و پس از انتخاب این عبارت ها (با درگ کردن)، روی گزینه «ارجاع به جدول، نمودار، تصویر» در فهرست قالب های متن کلیک کنید.
 3. عنوان جدول، نمودار یا تصویر را (با درگ کردن) انتخاب نموده و سپس گزینه مناسب در فهرست قالب های متن را انتخاب کنید. بدین ترتیب، جداول، نمودارها و تصاویر به طور خودکار شماره گذاری می شوند.
 4. مأخذ: عبارتی که بیانگر مأخذ است را انتخاب کرده و روی گزینه «مأخذ» در فهرست قالب های متن کلیک کنید.
 5. زیرنویس: عبارتی که می خواهید به صورت زیرنویس نمایش داده شود را انتخاب کرده و روی گزینه «زیرنویس» در فهرست قالب های متن کلیک کنید.
 6. تصویر در ابتدای سطر: اگر می خواهید تصویری در ابتدای سطر نمایش داده شود، پس از درج تصویر مورد نظر آن را انتخاب کرده و روی گزینه «تصویر در ابتدای سطر» در فهرست قالب های متن کلیک کنید. با این کار تصویر موردنظر در ابتدای سمت راست سطر قرارگرفته و شما می توانید در ادامه آن سطر شروع به تایپ کنید.

نکته ها:

 • استفاده از قالب های متن، زمینه متن یا تصویر انتخاب شده تغییر می کند که نشان دهنده قالب دار بودن متن است. قالب ها در حالت نمایش (پس از بستن ویرایشگر) اعمال می شوند.
 • عبارت های جدول، نمودار، تصویر و ماخذ به طور خودکار به عنوان اضافه می شود؛ بنابراین نباید نوشته شوند.
 • در حالت نمایش، زیرنویس های متن به صورت خودکار شماره گذاری شده و به ترتیب آمدن در محتوای صفحه در انتهای متن می آیند. شماره اختصاص یافته به هر زیرنویس در درون و انتهای متن، با یکدیگر متصل بوده و قابل کلیک است.
 • عنوان جدول بایستی در بالای آن، عنوان نمودار بایستی در پایین آن و عنوان تصاویر بایستی در پایین آن نوشته شود. مأخذها بایستی در پایین جدول، نمودار یا تصویر نوشته شود.

ویراستاری

برخی از اصلاحات ویراستاری به طور خودکار انجام می شوند، این موارد عبارت اند از:

 1. عبارت های عنوان گذاری شده (عنوان 1، عنوان2 و ... ) پس از بستن ویرایشگر، (در حالت نمایش) به طور خودکار شماره گذاری شده و فهرست عناوین در ستون فهرست ها نمایش داده می شود.
 2. سطر اول ابتدای هر پاراگراف، نیم سانتی متر جلو برده می شود.
 3. برخی از غلط های تایپی و نیم فاصله ها اصلاح می شوند.

نمای اسلاید

محتوای یک صفحه معمولا به صورت نوشتار تنظیم می شود. گاهی مناسب است برای سهولت ارائه، محتوا به صورت اسلاید نیز تدوین شود. علاوه بر افزودن فایل اسلاید به صورت فایل پیوست، می توانید از نمای اسلاید هم استفاده کنید. برای بارگذاری اسلایدها، وارد زبانه اسلاید (در حالت ویرایش صفحه) شده و هر اسلاید را به صورت یک عکس بارگذاری نمایید. در نمای اسلاید می توان برای هر تصویر یک عنوان در نظر گرفت تا فهرست تصاویر در ستون فهرست ها نمایش داده شود.

نکته:

 • برای فعال شدن نمای اسلاید، باید این گزینه را در جعبه انتشار تیک بزنید.

نمای فیلم

می توان در کنار نمای نوشتار و اسلاید، و یا حتی بدون آن ها، محتوای یک صفحه را به صورت فیلم ارائه کرد. برای بارگذاری فیلم ها، وارد زبانه فیلم (در حالت ویرایش صفحه) شده و یک یا چند فیلم را با درج مشخصات مربوط به هر کدام بارگذاری نمایید. در نمای فیلم می توان برای هر فیلم یک عنوان در نظر گرفت تا فهرست فیلم ها در ستون فهرست ها نمایش داده شود.

نکته:

 • برای فعال شدن نمای فیلم، باید این گزینه را در جعبه انتشار تیک بزنید.

جعبه انتشار

جعبه انتشار شامل 4 بخش است: نسخه بندی، شرح ویرایش، نماها و ذخیره سازی

 • نسخه بندی محتوا با درج تاریخ و شماره امکان پذیر است. اولین بار که یک صفحه ایجاد می شود، تاریخ ایجاد صفحه به عنوان تاریخ انتشار درج شده و شماره انتشار خالی است؛ اگر می خواهید تاریخ و یا شماره انتشار تغییر کند، مقادیر آن ها را تغییر دهید.
 • در هر ویرایش می توانید، نوع ویرایش را تعیین کرده و توضیحی درباره تغییرات انجام شده بنویسید.
 • نماها در صورتی نمایش داده می شوند که تیک خورده باشند.
 • برای ذخیره و نمایش محتوای درون ویرایشگر، دو گزینه و سه دکمه تعبیه شده است.

گزینه های ذخیره سازی عبارتند از:

 • پیش نویس: با انتخاب این گزینه و فشردن دکمه ذخیره، محتوای درون ویرایشگر ذخیره می شود، اما در حالت نمایش، دیده نمی شوند.
 • نهایی: با انتخاب این گزینه و فشردن دکمه های ذخیره، محتوای درون ویرایشگر ذخیره شده و در حالت نمایش، دیده می شوند.

کاربرد گزینه «پیش نویس» در مواردی است که ویرایش شما نیمه تمام است و نمی خواهید تغییرات انجام شده برای کابران نمایش داده شود.

دکمه های ذخیره سازی عبارتند از:

 • نمایش: با کلیک بر روی این دکمه، ویرایشگر بسته می شود؛ البته آخرین تغییراتی که با کلیک روی دکمه «ذخیره»، ثبت شده اند، باقی می مانند.
 • ذخیره: با کلیک بر روی این دکمه، محتوای صفحه ذخیره می شود، اما ویرایشگر بسته نمی شود.
 • ذخیره و نمایش: با کلیک بر روی این دکمه، محتوای صفحه ذخیره شده و سپس صفحه نمایش داده می شود.

نکته:

 • وقتی یک صفحه را ایجاد کرده اما محتوای آن را کامل نکرده اید، یا اینکه یک صفحه نیاز به ویرایش دارد اما در یک نوبت همه کارهای لازم را نمی توانید انجام دهید، از گزینه پیش نویس استفاده کنید.
 • با استفاده از اطلاعیه ها می توانید ناقص بودن و یا در حال ویرایش بودن یک صفحه را به اطلاع بازدید کنندگان برسانید.

جعبه نماد صفحه

برای انتخاب یک تصویر به عنوان نماد صفحه، بر روی عبارت «انتخاب فایل» کلیک کنید تا پنجره انتخاب فایل باز شود.

مثال: اگر صفحه درباره یک کتاب است، خوب است تصویر جلد کتاب به عنوان نماد صفحه انتخاب شود.

جعبه فایل های پیوست

با کلیک بر روی دکمه انتخاب فایل، پنجره انتخاب فایل باز شده و می توانید یکی از فایل های درون رایانه خودتان را انتخاب نمایید. پس از انتخاب فایل های مورد نظر، بر روی دکمه «تایید» کلیک کنید تا این فایل ها به صفحه پیوست شوند.

مثال: فایل کامل یک مقاله که چکیده آن درون صفحه نوشته شده و یا فایل پی دی اف مقاله ای که به طور کامل درج شده است پیوست می شود.

مثال: اگر درون صفحه داده هایی یه صورت جدول یا نمودار استفاده شده، می توان فایل اکسل آن ها را به عنوان پیوست، به صفحه اضافه نمود.

نکته:

 • از فایل های پیوست برای برقراری ارتباط بین محتواها استفاده نکنید. اگر مقاله، کتاب یا گزارشی با این صفحه ارتباط دارد، ابتدا برای آن ها یک صفحه مستقل ایجاد کرده و سپس روابط بین این صفحات را (از طریق ابزار تنظیمات) برقرار کنید.

جعبه بهینه سازی محتوا

این جعبه یک قسمت برای نوشتن توضیح درباره محتوای صفحه دارد. متنی که در این قسمت دو کاربرد دارد:

 • درج در بالای صفحه، یافته های ستون ناوبری و ...
 • بهبود بازیابی توسط موتورهای جستجو (بهبود سئو)

پودمان

با ابزار پودمان می توانید محتواهایی از سایر منابع را در یک صفحه درج کنید، بدین ترتیب می توانید درگاه ها، اسناد ترکیبی را شکل دهید. با ابزار پودمان امکان مشارکت گروهی برای تدوین یک سند فراهم می شود.

محتواهایی که با ابزار پودمان قابل درج هستند عبارتند از: آیات قرآن کریم، جدول و نمودار، یادداشت، متن، فهرست صفحات، فرم و اطلاعیه. این موارد از طریق ابزارهای درون ویرایشگر انجام می شود. درج متن علاوه بر درون ویرایشگر با دو روش دیگر نیز امکان پذیر است.

درج آیات قرآن کریم

با انتخاب گزینه «آیات قرآن کریم» از فهرست پودمان درون ویرایشگر، پنجره پودمان برای آیات قرآن باز شده و امکان انتخاب متن آیات و یا ترجمه سوره های مورد نظر فراهم می شود.

درج جدول و نمودار

با انتخاب گزینه «جدول و نمودار» از فهرست پودمان درون ویرایشگر، پنجره پودمان برای درج جدول و نمودار باز می شود که دو قسمت دارد:

 • در قسمت اول، عنوان، نوع (جدول، نمودار دایره ای، ستونی و ...) و عرض آن تعیین می شود.
 • در قسمت دوم، منبع داده ها مشخص شده و داده هایی که باید نمایش داده شوند، انتخاب می شوند.

«داده های وارد شده در یک فرم» یا یک فایل اکسل را می توان به عنوان منبع داده ها تعیین نمود. پس از تعیین منبع داده ها، سطرها و ستون های جدول یا نمودار انتخاب می شوند.

تمامی فیلدهای منبع تعیین شده، در دو جعبه سمت راست نشان داده می شوند که از بین آن ها می توان یک یا چند ستون به عنوان محور افقی و یک یا چند ستون به عنوان محور عمودی انتخاب نمود. پس از انتخاب می توان با کلیک بر روی آیکن جا به جایی (که بین جعبه های سمت چپ قرار دارند) جای محورها را عوض کرد.

اگر چند ستون به عنوان محور عمودی انتخاب شود، مقادیر ایگرگ ها به چند صورت قابل نمایش است:

 1. سری: هر ستون به عنوان یک سری محسوب شود. در نمودار خطی و راداری، خطوط جداگانه کشیده می شود. و در نمودار میله ای، میله ها کنار هم قرار می گیرند. این حالت برای نمودار دایره ای وجود ندارد.
 2. مجموع: مجموع مقادیر سطرها در هر ستون محاسبه شده و یک مقدار به عنوان ایگرگ نمایش داده شود.
 3. میانگین: میانگین مقادیر سطرها در هر ستون محاسبه شده و یک مقدار به عنوان ایگرگ نمایش داده شود.
 4. واریانس: واریانس مقادیر سطرها در هر ستون محاسبه شده و یک مقدار به عنوان ایگرگ نمایش داده شود.

علاوه بر تعیین محورهای عمودی و افقی می توان یک ستون از منبع داده ها را به عنوان فیلتر انتخاب نمود؛ همچنین مقدار پیش فرض فیلتر نیز قابل تعیین است.

پس از کلیک بر روی دکمه درج در پنجره درج، عنوان و مشخصات جدول یا نمودار با زمینه زرد درون ویرایشگر نوشته می شود و جدول و نمودار مربوطه در حالت نمایش، دیده خواهند شد.

نکته ها:

 • انتخاب محورهای افقی به عمودی برای رسم جدول و نمودار مانند رسم نمودار در اکسل است.
 • برای ویرایش جداول و نمودارهایی که قبلا تعریف شده اند، عنوان و مشخصات آن ها را (درون ویرایشگر) با درگ کردن انتخاب نموده و سپس بر روی گزینه «جدول و نمودار» در فهرست درج کلیک کنید تا پنجره آن جدول یا نمودار باز شود.

درج متن

درج متن به 3 روش قابل استفاده است:

 • درج در مقصد - نمای نوشتار در حالت ویرایش صفحه
 • درج در مقصد - نمای درخت در حالت ویرایش صفحه
 • درج از مبداء

منظور از مقصد، صفحه ای است که می خواهید محتوایی درون آن درج شود و منظور از مبداء، صفحه است که می خواهید محتوای آن ها به صفحه دیگری اضافه شود.درج پودمان در صفحه مقصد، درون نمای نوشتار یا نمای پودمان انجام می شود؛ نمای پودمان، ویرایشگر نداشته و فقط پیوند و متن انتخاب شده از سایر صفحات قابل ویرایش هستند.

درج متن در نمای نوشتار

با انتخاب گزینه «متن» از فهرست پودمان درون ویرایشگر، پنجره پودمان برای متن باز می شود. این پنجره شامل چند قسمت است:

 1. صفحه مبداء: عنوان با شماره صفحه مورد نظر را در این قسمت وارد کنید.
 2. ذکر ماخذ: اگر گزینه ذکر ماخذ انتخاب شود، در حالت نمایش، عنوان و پیوند صفحه درج شده نمایش داده می شود.
 3. نقل قول: اگر گزینه درون گیومه، انتخاب شود، متن درج شده درون گیومه قرار می گیرد.

درج متن در نمای درخت

با کلیک روی ابزار ویرایش صفحه، نماهای صفحه (نوشتار، اسلاید، فیلم، درخت) به صورت زبانه قابل انتخاب هستند. یکی از نماهای صفحه، نمای درخت است. شاخه های درخت، فهرست عناوین صفحه هستند. در حالت نمایش، هر شاخه به صورت یک عنوان نمایش داده شده و محتوای شاخه در زیرش درج می شود.

تعیین مکان: برای درج محتوای سایر صفحات، ابتدا باید مکان درج آن ها را مشخص کرده و سپس محتوای مورد نظر از آن صفحه را انتخاب نمود.

مراحل تشکیل درخت:

 • مکان درج با انتخاب شاخه بالادستی تعیین می شود. با انتخاب هر شاخه، می توان شاخه ای در زیر آن ایجاد کرد، برای ایجاد یک شاخه در سطح اول، ریشه را انتخاب کنید.
 • پس از انتخاب شاخه بالا دستی، جعبه انتخاب محتوا (در زیر درخت) فعال می شود که می توانید محتوای مورد نظر را در آن انتخاب نمایید.
 • آیکن ویرایش، پنهان سازی و حذف در کنار همه شاخه ها قرار دارد. با کلیک بر روی آیکن ویرایش، داده های آن در «جعبه انتخاب محتوا» نمایش داده می شود که قابل ویرایش است.
 • جا به جایی شاخه ها با درگ کردن و حرکت دادن شاخه انجام می شود.

جعبه انتخاب محتوا شامل چند قسمت است:

 1. شاخه بالادستی: محلی که شاخه جدید به آن اضافه می شود.
 2. عنوان: اگر عنوان شاخه خالی گذاشته شده و صفحه انتخاب شود، عنوان صفحه به طور خودکار درون کادر عنوان قرار می گیرد.
 3. متن زیر عنوان: این متن در حالت نمایش، زیرعنوان و بالای متن صفحه قرار می گیرد.
 4. صفحه مبداء: تنها یک صفحه قابل انتخاب است. با تایپ عنوان صفحه یا شماره صفحه، می توانید صفحه مورد نظر خود را بیابید.
 5. داده ها: این قسمت شامل 6 دکمه رادیویی به شرح زیر است که با کلیک کردن بر روی هر دکمه، فیلدهای مرتبط نمایش داده می شود:
  • کل صفحه: با انتخاب این گزینه، کل صفحه مبداء به درخت افزوده می شود.
  • قسمتی از متن: با انتخاب این گزینه، متن صفحه مبداء نظر درون جعبه ای نمایش داده می شود که می توان قسمتی از آن را انتخاب کرد.
  • توضیح متن: با انتخاب این گزینه، توضیح صفحه مبداء (از جعبه بهینه سازی محتوا) به درخت اضافه می شود.
  • علامت گذاری ها: با انتخاب این گزینه، قسمت های علامت گذاری شده در صفحه مبداء نمایش داده می شوند که می توان یک یا چند تا از آن ها را انتخاب کرد.
  • یادداشت ها: با انتخاب این گزینه، یادداشت های نوشته شده در صفحه مبداء نمایش داده می شوند که می توان یک یا چند تا از آن ها را انتخاب کرد.
 6. ذکر ماخذ: اگر گزینه ذکر ماخذ انتخاب شود، در حالت نمایش، عنوان و پیوند صفحه مبداء به صورت ماخذ درج می شود
 7. به هنگام سازی: اگر این گزینه تیک بخورد (که به طور پی فرض تیک خورده) هر بار که پودمان باز شود، محتوای به هنگام شده صفحه مبداء نمایش داده می شود. در غیر این صورت همان محتوایی که در زمان ویرایش صفحه پودمان بوده (بدون تغییر) نمایش داده می شود.

اگر برای شاخه ای صفحه مبداء تعیین نشود، آن شاخه فقط یک سر فصل خواهد بود.

درج متن از مبداء

روش درج محتوای یک صفحه در سایر صفحات:

 1. روی ابزار پودمان (در نوار ابزارها یا در فهرست ابزارهای صفحه) کلیک کنید > پنجره پودمان باز می شود. عنوان صفحه ای که در آن از ابزار پودمان استفاده کرده اید، در بالای پنجره ثبت شده است.
 2. صفحه مقصد (صفحه ای که می خواهید محتوای صفحه جاری در آن درج شود) را مشخص کنید. صفحه مقصد ممکن است موجود باشد یا از همین جا، به عنوان یک صفحه جدید ایجاد شود.
 3. عنوان محتوایی که منتقل می شود و محل آن را صفحه مقصد مشخص نمایید.

درج فهرست صفحات

با انتخاب گزینه «فهرست صفحات» از گزینه «پودمان» درون ویرایشگر، پنجره پودمان برای فهرست صفحات باز می شود (مطابق تصویر زیر). با استفاده از درج فهرست صفحات، می توان صفحات و مطالب را بر اساس نوع موضوع، کلیدواژه و نویسنده مشخص نمود تا پیوند آن ها به طور خودکار درج شوند. نیازی نیست که هر سه مورد از این فیلد پر شود بلکه شما می توانید تنها نوع موضوع را انتخاب کرده و سایر فیلدها را خالی بگذارید.

بعد از انتخاب «فهرست صفحات» از قسمت «پودمان»، پنجره مربوطه مطابق تصویر زیر باز می شود.

در تصویر فوق قابلیت های نمایش متفاوتی وجود دارد که عبارتند از:

 1. انتخاب صفحات: فهرست صفحات مورد نظر با این غربال ها مشخص می شوند:
  • نوع موضوع: یک یا چند نوع موضوع - کاربران، گروه ها و کانال ها هم به عنوان یک نوع موضوع قابل انتخاب باشند.
  • کلیدواژه: یک یا چند کلید واژه
  • مدیر: کاربر یا کاربرانی که مدیر صفحه (ایجاد کننده صفحه) هستند.
 2. تعداد نمایش: همه موارد / تعداد معین. اگر تعداد مشخص شد، گزینه نمایش سایر موارد قابل انتخاب خواهد بود. با انتخاب این گزینه، عبارت موارد بیشتر در انتهای فهرست صفحات نوشته شده و با کلیک روی آن، همه موارد نمایش داده می شوند.
 3. چیدمان: فهرست صفحه را به 4 صورت می توانید بچینید: سطری، ردیفی، 3 ستونی، 4 ستونی
 4. ترتیب: ترتیب نمایش صفحات به دو روش الفبایی و زمان ثبت (نزولی و صعودی) قابل تنظیم است.
 5. محتوا: برای هر صفحه این داده ها قابل نمایش هستند: عنوان صفحه، تصویر، مشخصه های صفحه، توضیحات صفحه، تاریخ ثبت. البته برای چیدمان سطری فقط عنوان صفحه قابل نمایش است.
 6. انیمیشن: با انتخاب گزینه زوم تصویر، هنگامی که موس روی تصویر صفحه قرار گیرد، تصویر زوم می شود.

نکته ها:

 • اگر صفحه جدیدی به سامانه اضافه شود، پیوند آن به طور خودکار اضافه می شود.
 • با استفاده از این ابزار می توان فهرست هایی از جدیدترین محتواها را ایجاد کرد؛ مانند: کتاب های جدید
 • درج فهرست صفحات کاربرد زیادی برای تدوین محتوای درگاه ها دارد.
 • تصویری از صفحه که در این پودمان نشان داده می شود، همان نماد صفحه مربوطه است.
 • برای درج پیوند یک صفحه به صورت دستی، از ابزار پیوند (که در نوار بالای ویرایشگر قرار دارد) استفاده نمایید.

تاریخچه

با ابزار تاریخچه، می توانید نسخه های قبلی یک صفحه را مشاهده نمایید. با کلیک روی این ابزار، (در نوار ابزارها) پنجره تاریخچه باز می شود. اگر در صفحه ای که تاریخچه را نمایش می دهد، از ابزار ویرایش استفاده کنید، متن درون ویرایشگر باز شده و با ذخیره این متن، محتوای تاریخچه به عنوان آخرین ویرایش ذخیره می شود. به عبارت دیگر، از این طریق، نسخه های قبلی را می توانید باز گردانی کنید.

بارگیری

شما می توانید محتوای یک صفحه را به صورت فایل «پی دی اف» یا «ورد» دریافت کنید.

روش دریافت فایل صفحه:

 • وارد صفحه مورد نظر شوید و در «نوار ابزارها» گزینه بارگیری را انتخاب کنید.
 • اگر صفحه دارای چند زبانه (به غیر از بحث و میز کار) باشد، می توانید یک یا چند زبانه را (با تیک زدن) انتخاب نمایید.
 • اگر صفحه دارای فایل پیوست نیز باشد، فایل های پیوست ها نیز از طریق «پنجره بارگیری» قابل انتخاب و دریافت هستند.

نکته:

 • فایل های پیوست در پایین صفحه نمایش داده می شوند، با کلیک روی نام آن ها نیز می توانید فایل های پیوست را بارگیری کنید.

چاپ

شما می توانید قسمتی از متن یک صفحه یا کل صفحه را چاپ کنید.

روش چاپ کردن:

 • اگر می خواهید کل یک صفحه را چاپ کنید، در نوار ابزارها، بر روی «چاپ» کلیک کنید.
 • اگر صفحه دارای چند زبانه باشد، می توانید یک یا چند زبانه را (با تیک زدن) انتخاب نمایید.
 • اگر می خواهید قسمتی از متن صفحه را چاپ کنید، متن موردنظر را (با درگ کردن؛ کلیک چپ روی ماوس و حرکت روی متن نظر) انتخاب کنید و در منوی «ابزارهای درون متن» گزینه چاپ را انتخاب کنید.

نکته:

 • با استفاده از ابزار چاپ در مرورگر وب، همه قسمت های صفحه چاپ می شود؛ اما با استفاده از ابزار چاپ در این سامانه، تنها قسمت اصلی صفحه (بدون حواشی) چاپ می شود.

تنظیمات صفحه

با کلیک کردن بر روی آیکن «تنظیمات» در نوار ابزارها، پنجره تنظیمات صفحه باز می شود. این پنجره شامل زبانه های «مشخصات، روابط، دسترسی، فروش، راهنما و اطلاعیه» است.

روابط صفحه

محتوای یک موضوع ممکن است به چند قسمت تقسیم شده و هر قسمت در یک صفحه ارائه شود؛ در چنین مواردی باید ارتباط بین صفحات برقرار شود.

روش برقراری ارتباط بین صفحات:

 1. روی ابزار «تنظیمات» کلیک کنید
 2. در زبانه روابط، نوع رابطه و صفحه های مرتبط را مشخص کنید.

نکته:

 • در ویرایشگر می توانید، فایل هایی را به صفحه پیوست کنید، فایل های پیوست فقط باید دربردانده محتوای همان صفحه به صورتی دیگر یا کامل تر باشند. از پیوست کردن فایل برای دسته بندی فایل ها استفاده نکنید.

دسترسی به صفحه

دسترسی به صفحه شامل دو بخش است: مجوز دسترسی، نمایش صفحه

مجوز دسترسی به صفحات با دو روش که مکمل یکدیگر هستند تنظیم می شود:

 • نقش: کاربران در نقش های کاربری مختلفی قرار می گیرند، و هر دسترسی هر نقش به انواع موضوعات توسط مدیر سامانه تعیین می شود.
 • کاربر: علاوه بر تعیین دسترسی بر اساس نقش، می توان مجوز مشاهده یا ویرایش یک صفحه را به یک کاربر داد. این کار از زبانه دسترسی پنجره تنظیمات آن صفحه انجام می شود.

به طور پیش فرض تمامی زبانه های یک صفحه نمایش داده شده و پیوند صفحه در فهرست های خودکار (پودمان ها، ستون ناوبری، یافته های جستجو، دریچه های ناوبری) درج می شود. اگر می خواهید، برخی از زبانه ها نمایش داده نشوند و یا پیوند صفحه در فهرست های خودکار نیاید، تیک این گزینه ها را بردارید.

نکته:

 • عدم نمایش زبانه ها و یا عدم درج پیوند به دلایلی مانند خالی بودن یا ناقص بودن محتوا و ... انجام می شوند. از این روش ها برای تنظیم مجوزهای دسترسی نباید استفاده کرد.

مثال: صفحه کتاب شامل دو زبانه «درباره و متن» است. اگر متن کتاب بارگذرای نشود، زبانه متن خالی می ماند و بنابراین بهتر است تیک این زبانه در پنجره تنظیمات برداشته شود.

دسته بندی صفحات

برای دسته بندی صفحات (از جمله کاربران) از ابزار دسته استفاده نمایید. دسته ای برای کار مشترک روی چند سند یا انتخاب دسته ای از کاربران (در هنگام نوشتن یک پست، پیام و .. ) مورد استفاده قرار می گیرند؛ به این ترتیب به جای انتخاب تک تک اسناد یا افراد، دسته انتخاب می شود.

روش ایجاد دسته جدید

برای هر کاربر به طور پیش فرض سه دسته «خانواده، آشنایان و همکاران» ایجاد شده است. برای ایجاد دسته جدید، از ابزار دسته جدید در نوار ابزارها استفاده کنید.

روش افزودن یک صفحه یا فرد به دسته ها:

 • در صفحه مورد نظر، بر روی ابزار افزودن به دسته کلیک کنید.

برای افزودن افراد به دسته ها، علاوه بر روش بالا، از یک روش دیگر نیز می توانید استفاده کنید:

 • بر روی آیکن افزودن به دسته در کنار نام کاربران (که در برخی فهرست ها قرار دارد) کلیک کنید؛ به این ترتیب لازم نیست برای افزودن آن کاربر به دسته وارد صفحه کاربری او شوید.

نکته ها:

 • از رنگ زمینه آیکن دسته می توانید بفهمید که یک فرد در دسته های شما هست یا نه؛ اگر زمینه آیکن پررنگ باشد، نشانگر این است که آن فرد در یکی از دسته های شما قرارگرفته است.
 • یک صفحه یا فرد را می توانید در یک یا چند دسته قرار دهید.
 • فهرست کسانی که در دسته هایتان قرار داده اید در قسمت «اشخاص» در میزکار صفحه کاربری شما نمایش داده می شود.
 • در «دسته» قرار گرفتن و «دنبال» شدن مستقل از یکدیگرند: ممکن است شما فردی را دنبال کنید اما او را در دسته هایتان قرار نداده باشید. اگر فردی را دریکی از دسته های خود قرار داده و مطلبی را مخصوص اعضای آن دسته نوشته باشید، آن فرد با مراجعه به زبانه مطالب شما می تواند آن مطلب را ببیند و اگر شما را دنبال نماید مطلب شما در دیوار خودش درج خواهد شد؛ اما کسانی که در آن دسته نباشند، مطلب مخصوص اعضای دسته را نخواهند دید حتی اگر شما را دنبال نمایند.
 • ممکن است فردی شما را در دسته هایش قرار داده باشد ولی شما او را در دسته هایتان قرار نداده باشید و حتی او را دنبال نکنید.
 • دسته با گروه متفاوت است. گروه یک صفحه دارد که محلی برای تبادل اطلاعات است، اما دسته تنها یک دسته بندی از کاربران است.

فرم

با استفاده از فرم ها می توان داده ها را به صورت مرتب شده دریافت نمود. از فرم ها برای طراحی و پر کردن پرسشنامه می توان استفاده نمود.

روش طراحی فرم:

 1. بر روی ابزار «فرم جدید» در نوار ابزارها کلیک کنید، تا قسمت طراحی فرم در میز کار باز شود.
 2. اگر می خواهید فرم جدید بر اساس فرم های موجود ایجاد شود، در قسمت فرم های میز کار بر روی آیکن کپی فرم مورد نظر کلیک کنید. بدین ترتیب یک فرم جدید با همان مشخصات و پرسش های فرم مورد نظر ایجاد می شود و قابل ویرایش است.
 3. اطلاعات فرم شامل مشخصات و پرسش ها هستند. مشخصات و پرسش ها را ثبت کرده و بر روی کلید پیش نویس یا تایید کلیک کنید.
 4. فرم ایجاد شده در میز کار صفحه مربوطه و همچنین میز کار صفحه کاربری شما قرار می گیرد.

مشخصات فرم عبارت اند از:

 1. عنوان و توضیح: نام فرم و توضیحاتی درباره آن در این جعبه ها نوشته می شوند. این توضیح فقط هنگام ویرایش فرم نمایش داده می شود.
 2. صفحات مرتبط: فرم جدید در میز کار همان صفحه ای که از ابزار فرم جدید یا کپی استفاده شده است قرار می گیرد و عنوان آن صفحه در جعبه «صفحات مرتبط» درج می شود. البته می توان در این جعبه صفحات را اضافه و کم نمود. همه فرم هایی که شما ایجاد می کنید در میز کار صفحه کاربری خودتان نیز قرار می گیرد.
 3. دسترسی: نام کسانی که اجازه «پاسخ به فرم، مشاهده پاسخ ها و ویرایش فرم را دارند را وارد نمایید.
 4. فرصت پاسخ دهی: ساعت و تاریخ شروع و پایان زمان پاسخ دادن به فرم را وارد نمایید.

بخش اصلی فرم، پرسش ها و توضیحاتی هستند که به پاسخ دهندگان نمایش داده می شود. در هنگام طراحی فرم، هر پرسش یا توضیح درون یک جعبه قرار می گیرد، با کلیک کردن بر روی عبارت «افزودن» در زیر آخرین جعبه، پرسش ها و توضیحات بعدی را اضافه نمود. برای حذف یک پرسش، بر روی آیکن حذف در بالای همان جعبه کلیک نمایید. اگر تعداد پرسش ها زیاد باشند، بهتر است آن ها را به چند مرحله تقسیم نمایید؛ به این ترتیب فقط پرسش ها و توضیحات یک مرحله به پاسخگویان نمایش داده می شوند و با کلیک بر روی دکمه های قبل و بعد، پرسش های مراحل قبلی و بعدی دیده می شوند.

پس از نوشتن پرسش، نوع پاسخ (متن، عدد، رایانامه و ...) را مشخص نمایید تا تکمیل کننده فرم تنها مقادیر مجاز را وارد نماید؛ اگر پاسخ چند گزینه ای (فهرست، رادیویی، چک باکس) باشد، مقادیر گزینه ها را نیز مشخص نمایید. اگر پاسخ به یک پرسش الزامی باشد، گزینه «الزامی» را تیک بزنید.

نکته ها:

 • برای دسترسی پاسخ دهندگان، می توانید با ابزار «درج فرم» در هر صفحه مورد نظر قرار داده و نشانی صفحه را به پاسخ دهندگان اعلام نماید. ابزار درج فرم درون ویرایشگر قابل استفاده است.
 • با کلیک کردن بر روی عنوان فرم در میز کار، فرم در یک پنجره باز شده و می توان به آن پاسخ داد.
 • کسانی که اجازه پاسخ به یک فرم را داشته باشند، آن فرم را در میز کار صفحه کاربری خودشان و همچنین در میز کار صفحات مرتبط (اگر فرم در صفحات دیگری درج شده باشد) مشاهده می کنند.

مدیریت وظایف

هر فعالیت از این جهت که کسی باید آن را انجام دهد، یک وظیفه محسوب می شود. با تجمیع چند وظیفه، پروژه یا فرایند تعریف می شود. برخی از وظایف نیز بدون اینکه درون پروژه یا فرایندی باشند، به صورت جداگانه و موردی تعریف می شوند.

نکته:

 • برای هر هدف عملیاتی می توان یک صفحه (با ابزار «صفحه جدید» ) ایجاد نموده و وظایف، فرایندها و پروژه های آن را در همان صفحه تعریف کرد.
 • مدیریت وظایف در میز کار انجام می شود.

وظیفه جدید

شما می توانید برای خود یا سایر کاربران وظیفه تعریف کنید. تعریف وظیفه به چند طریق انجام می شود:

 1. ابزار وظیفه جدید
 2. نوار پایین فهرست وظایف در میز کار
 3. کپی از وظایف تعریف شده قبلی: مثلا از وظایفی که در پیش نویس ها به عنوان کتابخانه وظایف آماده شده است.
 4. بارگذاری فایل (با ابزار بارگذاری)

ابزار وظیفه جدید در چندین جا آمده است:

 1. نوار ابزارها
 2. فهرست ابزارهای درون صفحه (که با درگ کردن روی قسمتی از متن باز می شود)
 3. فهرست ابزارهای تقویم (که با درگ کردن روی قسمتی از تقویم باز می شود)
 4. دسته های کاری (که در میز کار نمایش داده می شوند)
 5. صفحه صورت جلسه

روش تعریف وظیفه با ابزار وظیفه جدید در صفحات:

 • اگر وظیفه مورد نظر شما مربوط به کل صفحه است، از طریق نوار ابزارها، بر روی «وظیفه جدید» کلیک کنید.
 • اگر وظیفه مورد نظر شما مربوط به قسمتی از متن صفحه است، متن موردنظر را (با درگ کردن؛ کلیک چپ روی ماوس و حرکت روی متن نظر) انتخاب کنید و در منوی «ابزارهای درون متن» گزینه وظیفه جدید را انتخاب کنید.
 • پس از کلیک کردن روی آیکن وظیفه، پنجره وظیفه جدید باز می شود.> در پنجره وظیفه، انجام دهنده، عنوان وظیفه، اولویت و موعد انجام را مشخص نمایید. همچنین می توانید فایلی را پیوست کنید.
 • وقتی در یک صفحه (به جز صفحه کاربری خودتان) از ابزار وظیفه جدید استفاده می کنید، نام صفحه به طور پیش فرض در جعبه «درباره»، درج می شود، می توانید را در این پنجره بردارید.

نکته ها:

 • وظایفی که شما برای دیگران تعیین کرده اید، یا دیگران به شما واگذار کرده اند، در میزکار همان صفحه و همچنین در میزکار خودتان قابل مشاهده است.
 • وظایف شما به عنوان یک رویداد، در فهرست رویدادها در دیوار شما نیز درج می شود.
 • از ابزار وظیفه جدید، می توانید برای ثبت کارهایی که خودتان باید انجام دهید نیز استفاده کنید؛ به عبارت دیگر، خودتان را به عنوان مسئول وظیفه در نظر بگیرید.
 • اگر وظیفه مورد نظر شما مربوط به یک صفحه معین است، در همان صفحه از ابزار وظیفه جدید استفاده کنید تا در میز کار آن صفحه نیز درج شود.
 • یک وظیفه علاوه بر میز کار صفحه کاربری شما، در میز کار صفحاتی که در قسمت «درباره» پنجره وظیفه مشخص شده اند نیز درج می شود.

از چند طریق می توانید از وظایف واگذار شده به خود، خبردار شوید:

 1. اعلام های میز کار (در نوار ناوبری و داشبورد میز کار)
 2. آخرین اعلام های در دیوار
 3. اطلاعیه در صفحات درون فرایند (برای وظایف فرایندی)

واگذارکننده کار می تواند با تعریف «پیگیری» (در زبانه اقدام پنجره وظیفه)، هشدار لازم را برای مسئولان ارسال نماید.

گزارش انجام وظایف از چند طریق امکان پذیر است:

 1. با کلیک کردن بر روی عنوان وظیفه: زبانه اقدام پنجره وظیفه باز می شود؛ در این زبانه می توانید انجام و پیشرفت کار را گزارش کنید.
 2. در پنجره گزارش وقت می توانید گزینه انجام شده را تیک بزنید.
 3. در نمای وضعیت وظایف در میز کار

واگذار کننده وظیفه، می تواند در زبانه اقدام، به کیفیت انجام وظیفه، امتیاز (عالی، خوب، متوسط، ضعیف، بسیار ضعیف) بدهد.

نکته:

 • درصد پیشرفت و پایان وظیفه مستقل از یکدیگرند. درصد پیشرفت برای اطلاع اعلام می شود، اما هنگامی که گزینه پایان تیک می خورد، وظیفه پایان یافته شده تلقی می شود، حتی اگر کامل نشده باشد.
 • اگر چند نفر به عنوان مسئول انجام یک وظیفه تعیین شده باشند، فقط نفر اول می تواند پایان وظیفه را اعلام نماید.
 • اگر وظیفه ای در یک فرایند داشته باشید، زمانی که کار به مرحله ای برسد که نوبت شما باشد، وظیفه مربوطه به طور خودکار در فهرست وظایف شما قرار می گیرد.

بازار

امکان خرید و فروش کالاها و خدمات در این سامانه پیش بینی شده است. بدین ترتیب می توان محصولاتی مانند کتاب، نرم افزار و ... را خریداری کرده و همچنین پرسش ها و مسائلی را برای دریافت پاسخ و راه حل مطرح نماید. خرید محصولات با پول یا امتیاز امکان پذیر است.

روش خرید:

 1. وارد صفحه محصول مورد نظر شده و بر روی دکمه خرید در درون صفحه کلیک نمایید یا وارد درگاه بازار شده، محصول مورد نظر را پیدا کرده و بر روی دکمه خرید در کنار نام محصول کلیک نمایید.
 2. پس از کلیک بر روی آیکن یا دکمه خرید سبد خرید شما فعال می شود. با کلیک روی عبارت «سبد خرید» در نوار ناوبری، سبد خرید باز می شود.

برای فروش یک محصول، ابتدا باید یک صفحه برای آن ایجاد شده و اطلاعات لازم در پنجره تنظیمات آن صفحه وارد شود.

نکته ها:

 • تعداد اقلام سبد خرید شما در نوار ناوبری (در کنار پیوند میزکار) درج می شود. تا زمانی که فرایند خرید کامل نشده باشد، پنجره سبد خرید فعال بوده و پیوند آن در نوار ناوبری درج می شود. پس از تایید نهایی خرید، اطلاعات آن به قسمت خرید در میزکار منتقل می شود.
 • قیمت درج شده روی دکمه خرید، شامل مالیات بر ارزش افزوده و هزینه بسته بندی و ارسال نیست.
 • فهرست خرید های قبلی در قسمت خرید میزکار همان صفحه و میزکار صفحه کاربری شما قابل مشاهده است.

سبد خرید

با کلیک کردن برروی دکمه خرید، پنجره سبد خرید باز می شود؛ فرایند خرید چند مرحله دارد که به این ترتیب است:

 1. ابتدا جدول محصولات انتخاب شده درج می شود، در این جدول تعداد محصول را تعیین نمایید.
 2. اگر محصولی به طور فیزیکی باید تحویل داده شود، دکمه «مرحله بعدی: تعیین نشانی» مشاهده خواهد شد، روی این دکمه کلیک کنید و نشانی محل تحویل را درج نمایید. اگر در خریدهای قبلی محل هایی را مشخص کرده باشید، نشانی های مربوطه نمایش داده می شود که می توان آن ها را انتخاب نمود یا نشانی جدیدی را ثبت کرد.
 3. مرحله بعدی نحوه بسته بندی و ارسال محصول یا محصولات انتخاب شده است. نوع بسته بندی و نحوه ارسال آن را با توجه به هزینه های مربوطه انتخاب نمایید و سپس روی دکمه «مرحله بعدی: نحوه پرداخت» کلیک نمایید.
 4. نحوه پرداخت ممکن است به صورت برخط یا پرداخت هنگام تحویل باشد، گزینه مورد نظر خود را مشخص نموده و روی دکمه «مرحلهبعدی: صدور پیش فاکتور» کلیک نمایید.
 5. در آخرین مرحله کل مبلغ قابل پرداخت به همراه هزینه های مالیاتی، بسته بندی و ارسال نمایش داده می شود. در صورت تایید، بر روی دکمه «تایید نهایی» کلیک نمایید.
 6. اگر نحوه پرداخت به صورت برخط باشد، با فشردن دکمه تایید نهایی، وارد دروازه خرید اینترنتی می شوید، پس از پرداخت الکترونیکی، فرایند خرید نهایی شده و فرایند ارسال محصول آغاز خواهد شد.

نکته ها:

 • اگر بخواهید هزینه محصول را در هنگام دریافت کالا پرداخت نمایید، هزینه پرداخت نقدی به پیش فاکتور افزوده می شود.
 • از زمانی که بر روی دکمه خرید در صفحه ای کلیک می شود تا زمانی که بر روی دکمه تایید نهایی کلیک می نمایید، پنجره سبد خرید فعال بوده و تعداد محصولات سبد خرید در نوار ناوبری (کنار پیوند میزکار) درج می شود.
 • مراحل ارسال محصول را از قسمت «خریدها» در میزکار خود دنبال نمایید.
 • اگر در حین فرایند خرید یک محصول، محصول جدیدی به سبد خرید اضافه شود، مراحل خرید از ابتدا تکرار خواهد شد.

صفحه کاربری

هر کاربر عضو سامانه دارای یک صفحه کاربری با زبانه های درباره، مطالب، دیوار و میزکار است؛ زبانه های درباره و مطالب را همه کاربران می بینند، اما زبانه های دیوار و میزکار فقط برای خود کاربر قابل مشاهده است.

پس از ورود به سامانه (با نام کاربری و رمز)، تصویر و پیوند دیوار و میزکار شما در نوار ناوبری نمایش داده می شود. با کلیک روی پیوند میزکار یا دیوار، به طور مستقیم وارد میزکار یا دیوار خودتان می شوید؛ با کلیک کردن روی نام یا تصویر خودتان (در نوار ناوبری) گزینه خروج نمایش داده می شود.

زبانه «درباره» شامل اطلاعات درباره فرد است؛ پست های نوشته شده هر کاربر، در زبانه مطالب نمایش داده می شود؛ زبانه گزیده ها، امکان ایجاد یک مجموعه از کتاب ها، فیلم ها، مقالات و ... را فراهم می کند؛ در زبانه دیوار، مطالبی که فرد دنبال می کند درج شده و میزکار، فضایی برای مدیریت فعالیت ها است.

زبانه درباره کاربر

زبانه «درباره» جایی برای آشنایی با شما است. از این صفحه می توانید برای درج سوابق کاری خود استفاده نمایید. برای تکمیل یا اصلاح اطلاعات خود، بر روی آیکن های افزودن، ویرایش و حذف در قسمت های مختلف کلیک نمایید.

یکی از قسمت های زبانه درباره، «معرفی اجمالی» است. معرفی اجمالی در خیلی جاها در زیر نام شما درج می شود؛ برای معرفی اجمالی خودتان، از عبارتی کوتاه استفاده نمایید، مثلا می توانید نوع شغل و محل کار خود را بنویسد: «مدیر بازاریابی در شرکت آسمان»

برخی از اطلاعات به طور خودکار در زبانه «درباره» درج می شوند، مانند عضویت های شما در گروه ها، تألیفات و ترجمه های شما و ...

در زبانه «درباره» جایی برای اعلام تخصص ها وجود دارد؛ شما می توانید با سر زدن به صفحه کاربری افراد؛ با تخصص های آن ها آشنا شده و در صورتی که مورد تایید شماست، آن ها را «صحه گذاری» کنید. با صحه گذاری تخصص ها، به سایر کاربران برای آشنایی بهتر با آن افراد، کمک می کنید.

نکته ها:

 • اگر سندی (کتاب، مقاله و ...) به اشتباه در زبانه معرفی شما یا سایر کاربران درج شده، یا ابزار «خطا»، گزارش دهید.
 • ابزار صحه گذاری در زبانه «درباره» شما برای خودتان نمایش داده نمی شود.
 • اسنادی که نام شما به عنوان نویسنده یا مترجم در مشخصه های آن ها آمده، به طور خودکار در زبانه «درباره» درج می شوند. برای ثبت مقالات و کتاب های خود، از طریق ابزار «صفحه جدید» (که در نوار ابزارها قرار دارد) صفحه ای برای آن ها ایجاد کنید.

مثال: اگر می خواهید مقالات شما در زبانه درباره درج شوند؛ ابتدا باید با استفاده از ابزار «صفحه جدید» ثبت شوند؛ بدین ترتیب، یک صفحه برای درج اطلاعات، چکیده و یا متن مقاله ایجاد شده و پیوند آن به طور خودکار در زبانه «درباره» شما نیز قرار می گیرد.

زبانه مطالب کاربر

در این زبانه، پست های کاربر صاحب صفحه درج می شود. اگر در زبانه مطالب صفحه کاربری خودتان باشید، در اولین قسمت این صفحه جعبه «پست جدید» قرار داده شده که می توانید از آن برای نوشتن مطالب جدید استفاده کنید.

نکته ها:

 • در هر جا که پستی می نویسید، آن پست در زبانه مطالب شما نیز درج می شود؛ از سؤال ها و نظرات نوشته شده در زبانه های بحث گرفته تا پست هایی که در صفحه گروه ها می نویسید.
 • همه کاربران می توانند وارد صفحه مطالب شما شوند، اما فقط پست هایی را می توانند ببینند که دسترسی به آن را داشته باشند. هنگام نوشتن پست، می توانید در قسمت «اشتراک با» کسانی که مجاز به مشاهده پست هستند را تعیین کنید.
 • پست های شما در دیوار کسانی که شما را دنبال می کنند نیز درج می شود.

زبانه دیوار کاربر

دیوار شما زبانه ای در صفحه کاربری شما است. در قسمت اصلی دیوار، مطالب صفحه های دنبال شده و نظرها و پرسش های مطرح شده با شما به طور خودکار درج می شود. در بالای صفحه دیوار «جعبه پست جدید» قرار دارد که می توانید از آن برای نوشتن مطالب جدید استفاده کنید.

در ستون سمت راست دیوارتان این موارد درج می شود:

 1. آخرین رویداد ها: همه رویدادهای مرتبط با شما در قسمت رویدادهای میزکارتان درج می شوند، علاوه بر آن در دیوارتان نیز آخرین رویدادها به شما اعلام می شود.
 2. معرفی شده ها: افراد، گروه ها و کانال هایی با علایق و یا مشخصات شما نزدیک هستند به طور خودکار در این قسمت نمایش داده می شود.
 3. گروه ها و کانال های من: فهرست گروها و کانال هایی که شما عضو یا مدیر آن ها هستید در این قسمت نمایش داده می شود.
 4. افراد مرتبط با من: فهرست افراد مرتبط با شما که برخط باشند، در این قسمت نمایش داده می شوند.

نکته ها:

 • دیوار شما، فقط برای شما نمایش داده می شود.
 • آخرین پست های دیوار شما، در ستون سمت راست همه صفحات (به جز در زبانه دیوار شما) نیز آورده می شود؛ به این ترتیب در هر صفحه ای که باشید از آخرین مطالب دیوار خودتان مطلع می شوید.
 • با عضویت در این سامانه، کانال «مدیر سامانه» به طور خودکار جزء کانال های دنبال شده شما قرار می گیرد و بدین ترتیب آخرین اخبار و اطلاعات عمومی که در این کانال نوشته می شود در دیوار شما نیز درج می شود.

زبانه میزکار کاربر

میزکار شما، یکپارچه کننده همه فعالیت های شما در این سامانه است. زبانه میزکار سایر صفحات، قسمت هایی از میزکار شما است که متناسب با آن صفحه نمایش داده می شود.

میزکار قسمت های مختلفی دارد که با توجه به دسترسی های شما، نمایش داده می شود. قسمت هایی که برای همه کاربران نمایش داده می شوند عبارت اند از: وظیفه، تقویم، پیام ها، اشخاص و حساب کاربری.

نکته:

 • میزکار شما، فقط برای شما نمایش داده می شود.

تنظیمات صفحه کاربر

با کلیک کردن بر روی ابزار «تنظیمات» (در نوار ابزارها )، پنجره تنظیمات باز می شود. این پنجره دو زبانه دارد: مشخصات، نام کاربری و رمز

در زبانه مشخصات، می توانید نام، نام خانوادگی، معرفی اجمالی و تصویر خود را اصلاح کنید؛ اصلاح این موارد از طریق زبانه «درباره» در صفحه کاربری خودتان نیز امکان پذیر است. در زبانه «نام کاربری و رمز»، امکان تغییر نام کاربری و رمز وجود دارد.

رویدادهای مرتبط با شما

رویدادهای جدید مرتبط با شما، بسته به نوع رویداد در دیوار یا میزکار شما نمایش داده شده و تعداد آن ها در کنار پیوندهای دیوار و میزکار در نوار ناوبری درج می شود.

نکته ها:

 • نمای اصلی میزکار، داشبوردی است که تعداد رویدادهای مربوط به قسمت های مختلف میزکار را نمایش می دهد. با کلیک کردن روی آیکن میزکار در نوار ناوبری یا زبانه میزکار در صفحه کاربری، وارد داشبورد میزکار خود می شوید.
 • با کلیک کردن روی زبانه میزکار در سایر صفحات، داشبورد میزکار شما در همان صفحه باز می شود که نمایانگر رویدادهای مربوط به همان صفحه است.
 • با کلیک کردن روی عدد رویدادهای جدید در میزکار، وارد فهرست رویدادهای مربوطه می شوید و تعداد رویدادهای جدید صفر می شود.
 • تعداد رویدادهای جدید میزکار که در نوار ناوبری درج می شود؛ مجموع همه رویدادهای جدید در میزکار صفحه کاربری شما است. هنگامی که تعداد همه رویدادهای جدید صفر شوند، تعداد کل نیز صفر شده و نمایش داده نمی شود.
 • پست های جدید در دیوار، همان رویدادهای دیوار شما هستند و وقتی وارد دیوار خود می شوید، تعداد رویدادهای جدید مربوط به دیوار صفر می شود.
 • فهرست همه رویداد ها به ترتیب تاریخ، در بخش رویداد ها در قسمت حساب کاربری میزکارتان درج می شود. در این بخش می توانید چگونگی اطلاع رسانی درباره رویدادها (از طریق رایانامه و یا پیامک) را تنظیم کنید.
 • فهرست آخرین رویدادهای میزکار، در سمت راست دیوار شما درج می شود.

حساب کاربری

ورود به سامانه و عضویت

با کلیک کردن روی عبارت ورود در نوار ناوبری (گوشه سمت چپ و بالای صفحات) پنجره ورود باز می شود.

برای عضویت در سامانه روی عبارت ثبت نام (در نوار ناوبری یا پنجره ورود) کلیک کنید. در پنجره ثبت نام مشخصات فردی (نام، نام خانوادگی و ...) از شما پرسیده می شود. پس از کلیک روی دکمه تایید، ثبت نام شما کامل شده، به طور خودکار یک صفحه کاربری برای شما ایجاد می شود و به طور پیش فرض زبانه دیوار صفحه شما باز می شود.

اگر نام کاربری و یا رمز عبور خود را فراموش کرده اید، رایانامه ای که در سامانه ثبت کرده اید را در قسمت فراموشی رمز عبور وارد کرده و دکمه تایید را بزنید. پیامی به رایانامه شما ارسال می شود که حاوی یک پیوند و رمز عبور جدید است.

نکته ها:

 • برای ورود، به جای نام کاربری، رایانامه خود را نیز می توانید وارد نمایید.
 • نام کاربری شما، همان نشانی صفحه کاربری شما در این سامانه است؛ در صفحه کاربری، پس از نشانی وبگاه و یک خط مورب، نام کاربری درج می شود.
 • اگر نام کاربری خود را فراموش کردید، از طریق جستجو در درگاه شبکه اجتماعی، صفحه خود را پیدا کنید، نام کاربری شما در نشانی صفحه آمده است.
 • نام کاربری و رمز خود را می توانید از طریق ابزار تنظیمات در صفحه کاربری خودتان تغییر دهید.
 • استفاده از گزینه «مرا به خاطر بسپار» به لحاظ امنیتی توصیه نمی شود؛ زیرا فایل حاوی نام کاربری و رمز شما (که در رایانه خودتان ذخیره می شود) توسط سایر وبگاه ها و افراد قابل مشاهده خواهد بود.

مجوزها

دسترسی ها به محتواها و ابزارها از 3 طریق تنظیم می شوند:

 1. سطح کاربری: شما در یک سطح کاربری قرار داشته و بر این اساس به برخی از صفحات و ابزارها دسترسی دارید؛ سطح کاربری شما توسط مدیر سامانه تعیین می شود.
 2. ساختار سازمانی: برخی از دسترسی ها بر اساس سلسله مراتب سازمانی قابل تعریف است.
 3. موردی: دسترسی موردی به صفحات، گروه ها و کانال ها، پست ها از طریق ابزار تنظیمات صفحه یا عضویت در گروه ها و اشتراک گذاری پست ها انجام می شود. دسترسی به صفحات کاربری (محتواهای صفحات افراد، گروه ها و کانال ها) توسط صاحبان صفحه، (هر کاربر در مود صفحه کاربری خود، مدیران گروه یا کانال) تعیین می شود.

تنظیم دسترسی موردی به محتوای صفحه کاربری و پست های شما، به عهده خودتان است.

مثال: شما می توانید افرادی که مجاز به مشاهده پست های نوشته شده توسط شما هستند را مشخص کنید.

دسترسی به مطالب هر گروه از طریق عضویت افراد در گروه قابل تنظیم است. در هنگام ایجاد یک گروه یا پس از ایجاد، نحوه عضویت افراد (بدون نیاز به تأیید یا نیاز به تأیید مدیر گروه) تعیین می شود. حال اگر فردی بخواهد عضو گروه هایی که نیاز به تأیید دارند شود، درخواست وی به اطلاع مدیر گروه رسیده و پس از تأیید وی، فرد درخواست کننده عضو گروه خواهد شد. اجازه مشاهده پست هایی که در گروه نوشته می شود را می توان به همه کاربران یا فقط به اعضای گروه داد.

محتواها به لحاظ رسمیت به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. رسمی: محتواهایی که برای استفاده همه کاربران ارائه شده است.
 2. غیر رسمی: محتواهایی که کاربران برای خود ایجاد می کنند و دسترسی به آن ها محدود است. مثلا مدیران به وظایفی که کاربران به صورت غیر رسمی ثبت می کنند دسترسی ندارند.

اجازه مشاهده و ویرایش انواع صفحات بر اساس سطح دسترسی کاربران تعیین می شود.

شخصی سازی

امکانات متعددی برای شخصی سازی تعبیه شده تا محیط نرم افزار برای شما راحت تر باشد. امکانات شخصی سازی عبارتند از:

 1. یادداشت نویسی و علامت گذاری متون
 2. ایجاد گروه ها و کانال های تخصصی
 3. تشکیل کتابخانه های تخصصی از طریق درگاه شخصی
 4. ایجاد محتواهای شخصی مانند: صفحات، وظایف، تقویم ها
 5. ایجاد کتاب با کنار هم گذاشتن صفحات صفحات موجود از طریق ابزار پودمان
 6. تنظیم نحوه اعلام رویدادها

میزکار

میزکار فضایی برای مدیریت فعالیت ها است. هر فعالیتی به دو چیز ربط دارد: افراد مسئول آن فعالیت و صفحه موضوع فعالیت؛ بنابراین زبانه میزکار در دو جا قرار دارد:

 1. صفحه کاربری: همه فعالیت های مرتبط با شما در زبانه میز کار صفحه کاربری خودتان نمایش داده می شود.

 2. صفحه موضوع: فعالیت های مربوط به یک صفحه، در زبانه میزکار همان صفحه نمایش داده می شود؛ در این زبانه، هر کاربر تنها فعالیت های مربوط به خود را می تواند مشاهده کند.

مثال: اگر شما یادداشتی در صفحه «قانون اساسی» نوشته باشید، یادداشت شما در زبانه میزکار صفحه قانون اساسی، نمایش داده می شود؛ این یادداشت به همراه سایر یادداشت هایتان در میزکار صفحه کاربری شما نیز نمایش داده می شود. البته اگر کاربران دیگری وارد زبانه میزکار در صفحه قانون اساسی شوند، یادداشت های شما را نمی بینند و فقط می توانند یادداشت هایی که خودشان درباره این صفحه نوشته باشند را ببینند. همچنین هیچ کاربری به زبانه میزکار در صفحه کاربری شما دسترسی ندارد.

در نمای اصلی میزکار (که با کلیک کردن روی زبانه میزکار نمایش داده می شود)، داشبوردی از آخرین وضعیت فعالیت ها نمایش داده می شود. در این داشبورد، برای برخی از فعالیت ها، تعداد موارد جدید (با زمینه قرمز) درج می شوند. با ورود به فهرست رویدادهای مربوطه، تعداد موارد جدید صفر می شود، به عبارت دیگر، هرگاه فهرست موارد جدید را ببینید، دیگر جدید حساب نمی شوند. البته تا زمانی که هر مورد را نبینید، عنوان آن در فهرست ضخیم می ماند.

مثال: تعداد کل نامه های دریافتی در داشبورد میزکار شما نمایش داده می شود. با کلیک کردن روی این عدد، فهرست نامه های دریافتی باز می شود. با باز شدن این فهرست، تعداد پیام های دریافتی جدید در داشبورد میزکار صفر می شود. در این فهرست، عنوان نامه هایی که خوانده نشده باشند، ضخیم است. با کلیک کردن روی هر عنوان، متن نامه نمایش داده شد و عنوان آن در فهرست نازک می شود.

نکته ها:

 • با کلیک کردن روی اعداد درج شده در ردیف های هر قسمت از میزکار، فهرست موارد مربوطه نمایش داده می شود.
 • میزکار قسمت های مختلفی دارد که با توجه به دسترسی های شما، نمایش داده می شود. قسمت های میزکار که همه کاربران به آن دسترسی دارند، عبارت اند از: فعالیت ها، تقویم، اشخاص، پیام ها، فایل ها، یادداشت ها، فرم ها و حساب ها

قسمت وظایف در میزکار

قسمت وظایف در میزکار شامل فهرست وظایف (وظایف من، واگذاری ها، رونوشت ها، پیش نویس ها، کتابخانه)، پروژه ها، فرایندها است.

وظایف

وظایف به پنج دسته قرار می گیرند:

 1. وظایف من: فعالیت هایی که انجام آن ها به شما واگذار شده است. این وظایف شامل وظایف فرایندی، پروژه ای و موردی هستند.
 2. وظایف واگذار شده: وظایف پروژه ای یا موردی که شما برای دیگران تعیین کرده اید.
 3. رونوشت: فعالیت هایی که شما مسئول انجام آن نیستید، اما برای اینکه در جریان آن ها باشید، رونوشت آن ها برای شما ارسال شده است.
 4. پیش نویس: فعالیت هایی که هنوز مسئول و یا نحوه انجام آن ها نهایی نشده و به صورت پیش نویس ثبت شده اند.
 5. کتابخانه
 6. همه موارد

در قسمت اصلی، غربال هایی برای گزارش گیری وضعیت انجام وظیفه ها تعبیه شده که عبارتند از: آغاز نشده، در حال انجام، انجام شده، پایان یافته، متوقف

مثال: اگر گزینه های «وظایف من» و «انجام شده» را انتخاب نمایید؛ فهرست وظایفی که به عهده شما بوده و آن ها را انجام داده اید اما انجام آن ها را ارجاع دهنده هنوز تایید نکرده است، نمایش داده می شود.

نکته ها:

 • در میزکار شما وظایف مربوط به همه صفحات نمایش داده می شود؛ اما در سایر صفحات، فقط وظایف مربوط به همان صفحه فهرست می شوند.
 • تعریف وظیفه با استفاده از ابزار «وظیفه جدید» انجام می شود.
 • فهرست «وظایف من» شامل وظایف درون پروژه ها و فرایندها نیز هست. اگر شما مسئول اقدام در یک یا چند فرایند باشید و نوبت شما باشد که اقدامی انجام دهید، وظایف شما در فرایند در این فهرست درج می شود. عنوان وظیفه ای که در این فهرست درج می شود، همان نام مرحله ای که شما در آن وظیفه ای دارید.
 • عضویت افراد در گروه ها یک فرایند محسوب می شود. اگر شما مدیر گروهی باشید که عضویت در آن نیاز به تایید مدیر داشته باشد، درخواست عضویت افراد در این قسمت نمایش داده می شود. درخواست عضویت افراد در گروه ها علاوه بر قسمت وظایف میزکار خودتان، در میز کار صفحه گروه نیز نمایش داده می شود.

پروژه ها

فهرست پروژه هایی که شما در آن ها مسئولیت دارید در این قسمت نمایش داده می شود. با کلیک کردن روی نام هر پروژه، صفحه پروژه باز می شود.

نکته:

 • هر پروژه ممکن است یک صفحه نیز داشته باشد.

فرایندها

در این قسمت فهرست فرایندها نمایش داده می شود. این فهرست تعداد صفحات موجود در هر فرایند درج می شود، که با کلیک بر روی این عددها، فهرست موضوعات مربوطه نمایش داده می شود. با کلیک کردن بر روی نام فرایند، نمودار آن فرایند نشان داده شده و با کلیک بر روی آیکن ویرایش، امکان ویرایش فرایند فراهم می شود.

برای تعریف یک فرایند جدید، از ابزار «فرایند جدید» در نوار ابزارها استفاده کنید، البته بسیاری از کاربران به این ابزار دسترسی ندارند.

نکته:

 • در میزکار صفحه کاربری، همه فرایندهایی که یک کاربر به آن ها دسترسی دارد، نمایش داده شده می شود.
 • در میزکار صفحه ای که درون یک فرایند قرار دارد، فرایند همان صفحه نمایش داده می شود.

قسمت وقت در میزکار

در قسمت وقت، تقویم ها، رویدادها و جلسات شما نمایش داده می شود.

قسمت اشخاص در میزکار

در قسمت اشخاص، فهرست افراد، گروه ها و کانال های مرتبط با شما نمایش داده می شود. قسمت اشخاص شامل «دنبال شده ها، افراد، گروه ها و کانال ها» است.

نکته:

 • افراد، گروه ها و کانال های دنبال شده هم در دسته دنبال شده ها نمایش داده می شوند و هم در دسته های افراد، گروه ها و کانال ها.
 • میز کار شما (که قسمت اشخاص در آن قرار دارد.)، فقط برای شما نمایش داده می شود.

دنبال شده ها

افراد، گروه ها و کانال هایی که صفحه کاربری آن ها را دنبال می کنید در این قسمت نمایش داده می شود.

نکته:

 • صفحات دنبال شده که صفحات کاربری اشخاص نباشند در این قسمت نمایش داده نمی شوند. برای مشاهده چنین صفحاتی به قسمت صفحات (در میزکار خودتان) مراجعه نمایید.

افراد

افراد مرتبط با شما در چهار دسته قرار می گیرند:

 1. دنبال شده ها: افرادی که شما آن ها را دنبال می کنید.
 2. دنبال کنندگان: کسانی که شما را دنبال می کنند.
 3. اعضای حلقه ها: کسانی که شما آن ها را در حلقه هایتان قرار داده اید.
 4. عضویت در حلقه ها: کسانی که شما را در حلقه هایشان قرار داده اند.

نکته:

 • اگر افراد مرتبط با شما، برخط باشند، نام آن ها در ستون سمت راست همه صفحات نمایش داده می شود.
 • اگر می خواهید فردی را به حلقه های خود اضافه کرده یا آن ها را حذف کنید، بر روی آیکن حلقه مربوط به وی یا عبارت «عضویت در حلقه» کلیک نمایید.
 • برای هر کاربر به طور پیش فرض سه حلقه (خانواده، آشنایان و همکاران) ایجاد شده است.
 • برای ایجاد حلقه جدید، گروه جدید و کانال جدید بر روی ابزارهای مربوطه در نوار ابزارها کلیک نمایید.

گروه ها

گروه های مرتبط با شما چهار دسته هستند:

 1. دنبال شده ها: گروه هایی که آن ها را دنبال می کنید.
 2. تحت مدیریت: گروه هایی که شما مدیر آن ها هستید.
 3. عضویت: گروه هایی که عضو آن ها هستید.
 4. منتظر عضویت: گروه هایی که متقاضی عضویت در آن ها هستید، اما هنوز عضویت شما پذیرفته نشده است.

نکته ها:

 • برای ایجاد یک گروه جدید از ابزار «گروه جدید» در نوار ابزارها استفاده نمایید.
 • برای عضویت در گروه ها بر روی ابزار «عضویت» در صفحه آن گروه (که در نوار عنوان صفحه قرار) کلیک نمایید.
 • عضویت در گروه و دنبال کردن مستقل از یکدیگرند؛ اگر یک گروه را دنبال کنید، صرف نظر از اینکه عضو گروه باشید یا نباشید، مطالب گروه در دیوار شما درج می شود و دیگر لازم نیست به صفحه آن گروه سر بزنید.
 • پس از عضویت در یک گروه، دنبال کردن آن گروه نیز به طور خودکار برای شما فعال می شود؛ البته می توانید دنبال کردن را غیرفعال کنید.
 • عضویت در یک گروه دو فایده دارد: دسترسی لازم برای نوشتن مطلب در «زبانه مطالب گروه» را به دست می آورید؛ همچنین امکان مشاهده مطالب خاص اعضای گروه (در زبانه مطالب) و همچنین دسترسی به زبانه های افراد، دیوار و میزکار گروه را دارید.

کانال ها

کانال های مرتبط با شما دو دسته هستند:

 1. دنبال شده ها: کانال های که آن ها را دنبال می کنید.
 2. تحت مدیریت: کانال هایی که شما مدیر آن ها هستید.

نکته ها:

 • برای ایجاد یک گروه جدید از ابزار «گروه جدید» در نوار ابزارها استفاده نمایید.

 • برای دنبال کردن یک کانال، در صفحه آن کانال، روی ابزار دنبال (که در نوار عنوان صفحه قرار) کلیک نمایید.

قسمت پیام ها در میزکار

قسمت پیام ها، شامل مکالمه ها، پیام های دریافتی، پیام های ارسالی و دفترچه تماس است.

مکالمه

در این قسمت از میز کار، پیام های رد و بدل شده بین شما و دیگر کاربران نمایش داده می شود. برای مشاهده مکالمات انجام شده با هر فرد بر روی نام وی کلیک نمایید. به طور پیش فرض آخرین مکالمه در این قسمت نشان داده می شود.

دریافتی ها

در این قسمت فهرست پیام های دریافت شده درج می شود. با کلیک کردن بر روی نام فرستنده، وارد صفحه کاربری وی می شوید؛ با کلیک کردن بر روی عنوان، متن پیام نمایش داده می شود. در پنجره پیام، امکان پاسخ (به فرستنده) و بازارسال (برای سایر افراد) وجود دارد.

ارسالی ها

در این قسمت فهرست پیام هاییکه ارسال کرده اید درج می شود. با کلیک کردن بر روی نام گیرنده، وارد صفحه کاربری وی می شوید؛ با کلیک کردن بر روی عنوان، متن پیام نمایش داده می شود.

قسمت صفحات در میزکار

در این قسمت می توانید فهرست های متنوعی از صفحات ایجاد نموده و با کلیک کردن روی عنوان صفحه ها، وارد آن ها شوید. غربال های این قسمت عبارتند از:

 • فعالیت های کاربر: صفحاتی که من - ایجاد کرده ام، ویرایش کرده ام، دنبال کرده ام و ...
 • همه صفحات: صفحات موجود و حذف شده
 • کلیدواژه: فهرست صفحات دارای یک یا چند کلیدواژه

اولین بار که وارد این قسمت شوید، فهرست صفحاتی که شما ایجاد کرده اید نمایش داده می شود.

قسمت فایل ها در میزکار

در این قسمت فایل هایی که درون صفحات (به صورت تصویر یا فایل های داده) و همچنین فایل های پیوست شده به صفحات، پست ها و وظایف نمایش داده شده و قابل مدیریت هستند.

قسمت یادداشت ها و علامت گذاری ها در میزکار

در این قسمت، یادداشت ها و علامت گذاری انجام شده قابل مشاهده هستند.

نکته:

 • اگر یادداشت مربوط به یک صفحه مشخص است، بهتر است از ابزار یادداشت در همان صفحه استفاده شود تا یادداشت مورد نظر در میزکار همان صفحه نیز درج شود.
 • برای نوشتن یادداشت هایی که مربوط به صفحه خاصی نیست، از ابزار «یادداشت» در میزکار کاربری خودتان استفاده نمایید؛ یا اگر در صفحات دیگری از ابزار یادداشت استفاده کنید، در پنجره یادداشت، تیک درباره آن صفحه را بردارید.

قسمت فرم ها در میزکار

قسمت فرم ها دارای 4 بخش است:

 1. فرم های من: فرم هایی که شما باید پر کنید.
 2. واگذاری ها: فرم هایی که شما طراحی کرده و از دیگران خواسته اید که آن ها از پر کنند.
 3. پیش نویس ها: فرم هایی که طراحی آن ها نیمه تمام است یا هنوز برای ارسال نشده اند.
 4. کتابخانه
 5. همه

دو روش برای مشاهده اطلاعات فرم های تکمیل شده وجود دارد:

 1. مشاهده فرم پرشده با کلیک کردن برروی تعداد پاسخ. فرم های پرشده به تفکیک پاسخ دهنده یا سؤال قابل نمایش هستند.
 2. دریافت فایل اکسل با کلیک برروی خروجی اکسل. سؤالات (فیلدهای) فرم در ستون و داده های هر یک از فرم های تکمیل شده (رکوردها) در ردیف های یک شیت اکسل قرار می گیرند.

قسمت حساب کاربری در میزکار

قسمت حساب کاربری شامل نقش ها و امتیازها، خریدها و فروش ها و رویدادها است.

نقش ها

در این قسمت مسئولیت هایی که کاربر در سامانه به عهده دارد، فهرست می شود. این مسئولیت ها شامل مواردی مانند: ایجاد صفحات، مدیریت گروه ها، ویرایش صفحات و ... است. همچنین امتیاز کاربر به تفکیک فعالیت هایی که انجام داده، نشان داده می شود.

این قسمت در سامانه عمومی هم افزا راه اندازی نشده است.

خریدها

پس نهایی شدن خرید (در پنجره سبد خرید) اطلاعات خرید به قسمت خریدها منتقل می شود. در این قسمت مراحل تحویل محصولات خریداری شده قابل پیگیری بوده و همچنین سوابق خریدهای قبلی نمایش داده می شود.

فروش ها

اگر شما عامل فروش محصولی باشید، اطلاعات فروش و امکان مدیریت تحویل محصولات به فروش رفته در این قسمت فراهم می شود.

نکته ها:

 • این قسمت فقط برای کاربرانی که عامل فروش هستند، نشان داده می شود.
 • عامل فروش در «زبانه بازار پنجره تنظیمات» صفحه محصول تعیین می شود.

قسمت رویدادها در میزکار

تمامی رویدادهای مرتبط با شما در این قسمت فهرست می شوند و نحوه اعلام از طریق رایانامه و یا پیامک قابل تنظیم است. برای تنظیم نحوه اعلام رویدادهای مربوط به خود برروی عبارت تنظیمات کلیک کنید.

نکته ها:

 • برخی رویدادها (مانند صحه گذاری شدن تخصص های شما در دیوار) و برخی رویدادها (مانند وظایف ارجاع شده به شما) در میزکار اعلام می شود؛ در قسمت رویدادهای میزکار، همه این موارد به صورت یکجا ارائه شده و امکان استفاده از غربال های (فیلترهای) مختلف برای دسته بندی رویدادها فراهم است.
 • رویدادهای مهم در داشبورد میزکار به عنوان رویداد جدید درج می شوند.

با کلیک کردن برروی ابزار تنظیمات (در هنگامی که در قسمت رویدادها هستید) جدولی نمایش داده می شود که انواع رویدادها در ستون اول آن فهرست شده اند. در ستون دوم و سوم این جدول زمان ارسال از طریق رایانامه و پیامک قابل تنظیم است. سه موعد زمانی در این جدول قابل انتخاب است:

 • هنگام وقوع
 • روزانه: تعداد و متن رویدادهایی که در طول یک روز رخ داده اند در پایان همان روز از طریق ایمیل و تعداد رویدادها از طریق پیامک اطلاع داده می شود.
 • هفتگی: تعداد و متن رویدادهایی که در طول یک هفته رخ داده اند در روز جمعه همان هفته از طریق ایمیل و تعداد رویدادها از طریق پیامک اطلاع داده می شود.

نکته ها:

 • در هنگام تعریف یک وظیفه جدید می توان با انتخاب گزینه های ارسال رایانامه و یا پیامک، ارجاع وظیفه را در هنگام وقوع به مسئولان مربوطه اطلاع داد.
 • اگر نسخه موبایل هم افرا را برروی گوشی تلفن همراه خود نصب کرده باشید، رویدادهای مرتبط با آن را برروی گوشی خود دریافت خواهید کرد.